Resort inwestycji: chcemy, by przyszła perspektywa UE była skrojona na miarę przedsiębiorców

  • PAP
opublikowano: 22-07-2019, 12:21

Chcemy wsłuchać się w oczekiwania, by przyszła perspektywa UE była skrojona na miarę przedsiębiorców - mówił wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda, który w poniedziałek wraz z wiceminister Anną Gembicką z MIiR zainaugurował w Łodzi cykl spotkań z przedsiębiorcami.

"Chcemy wsłuchać się w oczekiwania, aby perspektywa była skrojona na miarę przedsiębiorców. Spotkanie w Łodzi rozpoczyna cykl wydarzeń, które będą odbywały się w całej Polsce. Nowa perspektywa UE będzie negocjowana na wiosnę, więc mamy czas do końca roku, by zebrać oczekiwania i poglądy na wydatkowanie unijnych pieniędzy" - podkreślił Buda podczas briefingu przed spotkaniem z przedsiębiorcami.

Wiceminister przypomniał, że sytuacja jest szczególna, ponieważ trwają negocjacje dotyczące warunków korzystania z wielomilionowej pomocy unijnej w kolejnych latach, w ramach następnej perspektywy UE.

"Chcielibyśmy rozpocząć konsultacje, które mają na celu uzyskanie informacji o oczekiwaniach przedsiębiorców - większość z nich korzystała ze starej perspektywy, w większym czy mniejszym stopniu była jej beneficjentami. Ale za moment będzie kolejna. Nasze ministerstwo jest wiodące, chociażby w kwestii negocjowania polityki spójności" - zaznaczył.

Buda zauważył, że są działania, w których zapotrzebowanie na środki dawno się wyczerpało, a jednocześnie takie jak np. badania i rozwój, na które pieniądze wydatkowane są w mniejszym stopniu, mimo że resort oczekiwałby większego zainteresowania.

"Mamy codzienny monitoring tego, gdzie jest wysoka kontraktacja i wydatkowanie pieniędzy UE, a gdzie rozliczenia są mniejsze. Oczywiście wyciągamy z tego wnioski, ale potrzebujemy szerszego spojrzenia. To, że widzimy nadkontraktacje w danych programach, nie wystarczy. Musimy ustalić, z czego to wynika" - wyjaśnił.

Według wiceminister inwestycji i rozwoju Anny Gembickiej sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest podstawą polskiej gospodarki. "Co druga złotówka naszego PKB jest wytwarzana przez sektor MŚP. Dlatego cały czas podkreślamy, jak ważny jest dla nas ten sektor - chociażby poprzez działania związane z Konstytucją dla Biznesu. Podczas spotkań chcemy rozmawiać i mamy nadzieję, że pojawi się wiele pomysłów, postulatów, które będziemy mogli wcielić w życie - zaznaczyła.

W opinii wiceminister ważne jest, że w spotkaniach mają uczestniczyć nie tylko przedsiębiorcy, pracodawcy, ale też przedstawiciele uczelni, co pozwoli im na dostosowanie przekazywanej wiedzy do potrzeb formułowanych przez przedsiębiorców.

"Chcemy ten czas dobrze wykorzystać, zebrać wnioski i przemyślenia z różnych województw, bo zapotrzebowanie na środki unijne może być inne w zależności od regionu kraju" - podkreśliła Gembicka.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy