Resort pracy rozważa możliwość zalegalizowania pracy Ukraińców

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-02-2006, 17:46

Resort pracy rozważa możliwość zalegalizowania pracy części z ok. 100 tys. obywateli Ukrainy pracujących w Polsce "na czarno", ale dotąd nie zapadły żadne decyzje w tej sprawie - powiedzieli PAP w piątek przedstawiciele kierownictwa ministerstwa.

Resort pracy rozważa możliwość zalegalizowania pracy części z ok. 100 tys. obywateli Ukrainy pracujących w Polsce "na czarno", ale dotąd nie zapadły żadne decyzje w tej sprawie - powiedzieli PAP w piątek przedstawiciele kierownictwa ministerstwa.

Według wiceministra pracy Roberta Kwiatkowskiego, pracodawcy zgłaszają brak pracowników i to mobilizuje resort pracy do rozważenia możliwości wprowadzenia "kontyngentu" dla Ukraińców, czyli wydania przez państwo aktów prawnych, w których określone będzie, jaka liczba pracowników i jakich specjalności będzie mogła legalnie podjąć pracę w Polsce.

Jednocześnie resort analizuje możliwość częściowego otwarcia rynku pracy dla Ukraińców, co pozwoliłoby legalizować ich pracę na teranie Polski.   

"Szacuje się, że w Polsce pracuje co najmniej 100 tys. Ukraińców; podejmują oni część prac, których Polacy nie chcą podejmować np. w budownictwie. A na przykład w zakresie prac domowych zmonopolizowali rynek" - powiedział PAP zajmujący się rynkiem pracy Kwiatkowski. "To jest problem, więc wszystkie działania, które przyczyniłyby się do tego, że ich praca będzie zalegalizowana, byłyby pozytywne" - dodał.

Kwiatkowski przypomniał, że otwarcie rynku pracy dla Ukraińców to także kwestia polityczna. "Musimy pojechać na Ukrainę i dowiedzieć się, czy oni chcieliby tego. Nie ma co robić tego na siłę, bo trzeba też chronić polski rynek" - zaznaczył i dodał, że jeszcze nie było żadnych uzgodnień np. z resortem spraw zagranicznych. 

Ministerstwo zamierza chronić legalny polski rynek pracy m.in. poprzez zwiększenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy, żeby - jak mówi wiceminister - "nie opłacało się w Polsce pracować nielegalnie".

Wiceminister zajmujący się w resorcie pracy współpracą z zagranicą Kazimierz Kuberski powiedział, że istnieje już dwustronna umowa polsko-ukraińska o przepływie pracowników, ale nie weszła w życie, bo żadna ze stron nie była tym zainteresowana. Resort, po konsultacji ze stroną ukraińską, zdecyduje, czy ją wdrożyć albo negocjować, czy wprowadzić kontyngent rozporządzeniami wykonawczymi. 

W rozmowie z PAP podkreślił jednocześnie, że nie ma jeszcze żadnej oficjalnej propozycji resortu rozwiązania "problemu z Ukraińcami", z czym do resortu dzwonią pracodawcy m.in. z sektora stoczniowego, rolnicy. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do resortu pracy, ministerstwo rozważało m.in. umożliwienie pracy bez zezwolenia także dla studentów z Ukrainy czy zniesienie opłat za zezwolenia na pracę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Resort pracy rozważa możliwość zalegalizowania pracy Ukraińców