Czytasz dzięki

Resort rolnictwa chce zwiększenia krajowej kwoty mlecznej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-08-2005, 16:25

Minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk zapowiedział, że resort rolnictwa wystąpi do Komisji Europejskiej o uruchomienie od 1 kwietnia 2006 r. tzw. rezerwy restrukturyzacyjnej na rynku mleka, co zwiększyłoby przysługującą Polsce krajową kwotę mleczną.

Minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk zapowiedział, że resort rolnictwa wystąpi do Komisji Europejskiej o uruchomienie od 1 kwietnia 2006 r. tzw. rezerwy restrukturyzacyjnej na rynku mleka, co zwiększyłoby przysługującą Polsce krajową kwotę mleczną.

    "W traktacie akcesyjnym mamy zapisane 416 tys. ton rezerwy restrukturyzacyjnej. Zamierzamy wystąpić z wnioskiem do Komisji Europejskiej o uruchomienie tej rezerwy od 1 kwietnia 2006 r. Przesłanką jest zmniejszenie zużycia mleka surowego w gospodarstwach rolnych. Ta przesłanka jest spełniona i Komisja nie powinna stawiać przeszkód" - powiedział na środowej konferencji Pilarczyk.

    Polska może uruchomić rezerwę, jeśli udokumentuje zmniejszone zużycia mleka w gospodarstwach rolnych przy jednoczesnym wzroście popytu na mleko, wynikającym ze zwiększenia spożycia mleka konsumpcyjnego i przetworów mlecznych na rynku krajowym. Polska ma czas na wystąpienie do Komisji z tym wnioskiem do końca tego roku.

    Po uruchomieniu tej rezerwy krajowa kwota mleczna wzrosłaby z obecnej 8 mln 964 tys. ton do 9 mln 380 tys. ton. Jednak - jak zaznaczył minister - "do 2008 r. kwota mleczna jest wielkością zamkniętą (włączając w to rezerwę-PAP)", więc do tego czasu nie może być dodatkowo zwiększona.

    Kwota mleczna to przydzielony limit produkcji mleka, czyli ilość mleka wyprodukowana w ciągu roku kwotowego, którą producent może wprowadzić do obrotu.

    Według Pilarczyka, krajowy rynek mleka dynamicznie się rozwija. W ostatnim roku spadła liczba dostawców hurtowych spadła w ciągu roku o 61 tys., do 294 tys. 468. "Wzrost skupu mleka i zmniejszenie liczby dostawców świadczy o postępującej koncentracji produkcji i poprawie efektywności. O umocnieniu pozytywnych tendencji świadczą też wzrastające ceny skupu" - powiedział.

    Jednocześnie minister poinformował, że do wykorzystania jest ponad 310 tys. ton mleka dla dostawców hurtowych i 145 tys. ton dla dostawców bezpośrednich z tzw. rezerwy mlecznej. Do rezerwy mlecznej wraca ta ilość mleka, która nie została wykorzystana przez producentów. Według ministra, rezerwy są niewystarczające przy obecnej dynamice na tym rynku.

    Pilarczyk przypomniał, że dla dostawców hurtowych kwota wynosi 8,5 mln ton.

    "W pierwszym roku kwotowania wykonaliśmy kwotę hurtową w wysokości 8 mln 189 tys. ton, tak więc do krajowej rezerwy kwoty mlecznej przeszło 310,5 tys. ton mleka. Ta kwota 310,5 tys. ton jest do dyspozycji wszystkich chętnych, którzy chcieliby powiększyć swoją kwotę" - powiedział Pilarczyk. Dodał, że dostawcy będą mogli składać wnioski w tym zakresie po przekroczeniu swojej kwoty o 5 tys. litrów. Będzie decydować kolejność składania wniosków.

    Poinformował też, że kwota mleczna dla dostawców bezpośrednich, wynosząca 464 tys. ton, została wykorzystana w dużo mniejszym stopniu, bo tylko w 66,6 proc. "Jest taka możliwość, żeby dostawcy bezpośredni wnioskowali o przekwalifikowanie tej kwoty na hurtową i zapewne większość z tego skorzysta" - powiedział minister.

    Ministerstwo podsumowało pierwszy rok kwotowy, który trwał od 1 kwietnia 2004 r. do 31 marca 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane