Resort rolnictwa czeka na uzasadnienie wyroku w sprawie limitu połowu ryb

Polska Agencja Prasowa SA
04-08-2005, 17:47

Ministerstwo Rolnictwa czeka na uzasadnienie niekorzystnego dla siebie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, dotyczącego limitu połowu łososi - dowiedziała się PAP w czwartek w resorcie.

Ministerstwo Rolnictwa czeka na uzasadnienie niekorzystnego dla siebie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, dotyczącego limitu połowu łososi - dowiedziała się PAP w czwartek w resorcie.

    26 lipca sąd uwzględnił racje rybaka z Ustki Zdzisława Janika i uznał, że nieprzyznanie mu w tym roku przez Ministerstwo Rolnictwa limitu na połów łososi było niezgodne z prawem. Uzasadnienie wyroku ma być znane w ciągu 14 dni.

    Resort ma podjąć decyzje w sprawie dalszych kroków, kiedy zapozna się z uzasadnieniem. Nieoficjalnie wiadomo, że ministerstwo zamierza odwołać się od wyroku.

    Również Zdzisław Janik czeka na dokumentację z sądu, aby podjąć dalsze kroki.

    "Wystąpiłem do sądu, ponieważ decyzja ministerstwa była dla mnie bardzo krzywdzącą. W 2004 r. przyznano mi limit połowu 260 sztuk. Tymczasem w tym roku nie dostałem limitu" - powiedział PAP w czwartek Janik.

     Jak wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa, sytuacja w rybołówstwie jest trudna, ponieważ zasoby ryb w Bałtyku są ograniczone. W tym roku kryterium podziału ogólnokrajowej kwoty na poszczególnych rybaków była tzw. baza historyczna. Oznacza to, że rybak, który nie łowił łososi w ciągu ostatnich 3 lat, albo nie wykorzystał w co najmniej 50 proc. przyznanej mu kwoty, nie dostanie kwoty w tym roku. Do tej grupy zalicza się Zdzisław Janik, ponieważ łowił łososie w ubiegłym roku, ale nie robił tego w poprzednich dwóch latach.

    Resort podkreśla, że kryterium bazy historycznej zostało przyjęte w porozumieniu z organizacjami reprezentującymi rybaków jesienią ub.r., z zachowaniem zasad prawa. Limit przyznawany jest na rok, z wyłączeniem okresu ochronnego ryb. Być może w następnych latach będzie obowiązywać inne kryterium, ale decyzja o tym podejmowana jest corocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Resort rolnictwa czeka na uzasadnienie wyroku w sprawie limitu połowu ryb