Czytasz dzięki

Resort rozwoju: w styczniu 2020 roku tzw. Mały ZUS na starych zasadach

  • PAP
opublikowano: 11-12-2019, 18:49

Jeżeli tzw. Mały ZUS Plus wejdzie w życie od 1 lutego 2020 r., to przedsiębiorcy korzystający z Małego ZUS-u powinni zarejestrować się do niego na starych zasadach do 8 stycznia 2020, a dopiero w lutym zapisać się do Małego ZUS-u plus - poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

Opóźnienie o miesiąc, czyli do 1 lutego 2020 r. wejścia w życie tzw. Małego ZUS-u plus zarekomendowali posłowie z komisji zajmujących się w środę projektem. Rozszerza on możliwości płacenia niższych składek na ZUS przez drobnych przedsiębiorców.

Jak poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju, "w sytuacji opóźnienia wejścia w życie tzw. Małego ZUS Plus, przedsiębiorcy uprawnieni do korzystanie z ulgi w dotychczasowej formie powinni zarejestrować się do Małego ZUS-u na starych zasadach w terminie do 8 stycznia 2020 roku, a w lutym zarejestrować się do +Małego ZUS plus+".

Resort dodał, że pozostali przedsiębiorcy - czyli ci, których obejmie dopiero tzw. Mały ZUS plus - będą mogli zarejestrować się do niego po wejściu zmian w życie, czyli od 1 lutego 2020 r.

Ministerstwo wskazało, że jego intencją jest, by przedsiębiorcy mieli na to pełny miesiąc kalendarzowy. "Jeśli więc ustawa wejdzie w życie 1 lutego 2020 roku, przedsiębiorcy mieliby czas na zgłoszenie się do tzw. Małego ZUS plus do końca tego miesiąca" - poinformował resort.

Według resortu rozwoju, Mały ZUS plus ma obniżyć składki tym, którzy już obecnie korzystają z Małego ZUS-u, a jednocześnie poszerzyć grono przedsiębiorców, którzy nie kwalifikowali się do tej ulgi. W praktyce chodzi o poszerzenie rozwiązań tzw. Małego ZUS-u w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane