Resort skarbu jest za szybkim rozwiązaniem konfliktu z Eureko

opublikowano: 08-03-2004, 18:03

PAP: Ministerstwo Skarbu Państwa jest zainteresowane możliwie jak najszybszym rozwiązaniem sporu o PZU z grupą finansową Eureko - poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek minister Skarbu Państwa Zbigniew Kaniewski.

Dodał, że ministerstwo wysłało już pismo do Eureko w sprawie polubownego rozwiązania konfliktu. Powiedział, że resort "ma pogląd, jak tę sytuację rozwiązać, ale nie jest to pogląd do ujawniania".

"Rozprawa arbitrażowa w pewnym sensie determinuje nasze działania, ale nie jest to jedyny czynnik. Zrobimy to bez zbędnej zwłoki i w taki sposób, by Skarb Państwa nie ponosił z tego tytułu dodatkowych kosztów" - powiedział dziennikarzom wiceminister skarbu Przemysław Morysiak.

Pytany, czy MSP zgodzi się po prostu sprzedać Eureko obiecane tej grupie kolejne 21 proc. akcji PZU, Morysiak powiedział, że "nie po to jesteśmy w arbitrażu. Wszystkie warianty są w tej chwili analizowane". Jedną z rozważanych wcześniej możliwości było przejęcie akcji PZU przez PKO BP.

"Między wariantem polegającym na wygraniu arbitrażu, co powoduje, że Eureko pozostaje z obecnym stanem posiadania, a przegraniem arbitrażu jest całe pole do dyskusji (...) w zależności od tego, co uznamy, że może być przyjęte jako strategia Skarbu Państwa" - powiedział Morysiak.

"PZU nie ma na liście spółek strategicznych. Jednak jest to określony procent rynku, jest to również określony udział w pokrywaniu deficytu budżetowego. Natomiast nie o to chodzi, ważniejsze są udziały w rynku" - dodał wiceminister. Podkreślił przy tym, że nie można przejść do giełdowej sprzedaży akcji PZU bez rozwiązania konfliktu z Eureko.

Spotkanie z Eureko jest planowane na koniec marca. W czerwcu 2003 roku Eureko złożyło przeciw Polsce pozew w sądzie arbitrażowym, zarzucając stronie polskiej, że nie wywiązuje się z warunków umowy prywatyzacyjnej.

Domaga się wypełnienia umów prywatyzacyjnych, według których Polska obiecała sprzedać tej europejskiej grupie finansowej dodatkowo 21 proc. akcji PZU SA w chwili wprowadzenia spółki na giełdę.

Obecnie Eureko ma 20 proc. akcji PZU SA, a uczestniczący w konsorcjum bank Millennium - 10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Resort skarbu jest za szybkim rozwiązaniem konfliktu z Eureko