Resort skarbu nie przewiduje odszkodowań dla emigrantów do Niemiec

13-06-2007, 19:00

W projekcie ustawy reprywatyzacyjnej, przygotowywanym przez resort skarbu, nie ma przewidzianych wypłat odszkodowań dla osób, które emigrowały dobrowolnie do Niemiec - poinformowało w środę PAP biuro prasowe Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP).

"MSP przygotowuje projekt ustawy reprywatyzacyjnej, jednak projekt w obecnym kształcie nie przewiduje wypłaty odszkodowań osobom, które dobrowolnie, na mocy porozumień PRL - RFN, opuściły Polskę w latach 70-tych. Wypłata odszkodowań będzie możliwa tylko wówczas, jeśli majątek został przejęty przez Skarb Państwa z naruszeniem obowiązującego prawa" - przekazało biuro prasowe.

Resort odniósł się w ten sposób do stanowiska Ligi Polski Rodzin, która uznała w środę, że rozwiązanie problemu niemieckich roszczeń wymaga kompleksowych rozwiązań prawnych, przygotowanych przez rząd w trybie pilnym. Partia ta chce również, aby w umowie koalicyjnej zapisać konieczność uporządkowania ksiąg wieczystych.

Nie wiadomo, ile nieruchomości w Polsce jest zagrożonych niemieckimi roszczeniami z powodu nieaktualnych wpisów w księgach wieczystych.

Część byłych właścicieli, którzy pozostawili w Polsce nieruchomości emigrując do Niemiec, prowadzi obecnie procesy przed polskimi sądami o zwrot nieruchomości. Niemieccy obywatele podczas procesów powołują się na stare wpisy.

W sprawie roszczeń niemieckich zapadły już prawomocne wyroki, na mocy których polskie rodziny muszą opuścić domy i nieruchomości, ponieważ przeszły one w ręce dawnych właścicieli - obywateli Niemiec, tzw. późnych przesiedleńców.

Na Warmii i Mazurach w sumie chodzi o 5 polskich rodzin - 22 osoby.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Resort skarbu nie przewiduje odszkodowań dla emigrantów do Niemiec