Resort skarbu planuje na jesień sprzedaż pakietu akcji TP SA

opublikowano: 05-06-2003, 12:34

Ministerstwo Skarbu Państwa planuje sprzedaż poprzez giełdę posiadanych 14,47 proc. akcji Telekomunikacji Polskiej SA jesienią tego roku, pod warunkiem sprzyjającej koniunktury rynkowej - poinformował PAP minister skarbu Piotr Czyżewski. Warszawska giełda, za pośrednictwem której ministerstwo chce wyjść z inwestycji, zareagowała spadkiem notowań operatora.

"Spróbujemy sprzedać cały pakiet TP SA przez giełdę. Jeśli rynek pozwoli, to będziemy próbować to zrobić jesienią" - powiedział Piotr Czyżewski na konferencji prasowej w Krakowie.

Po informacji o planach MSP akcje TP SA straciły 35 groszy. O 11.33 za jedną akcję TP SA płacono 13,65 zł, po spadku o 1,8 proc.

O planach przeprowadzenia w tym roku oferty publicznej TP SA Czyżewski poinformował PAP pod koniec maja. Powiedział wtedy, że obecna wycena akcji TP SA nie jest jeszcze dla MSP zadowalająca, ale tendencja jest pozytywna.

Od marca 2003 roku, kiedy kurs akcji TP SA ustanowił średnioterminowe minimum lekko powyżej 11 zł, akcje operatora systematycznie zyskiwały na wartości, osiągając pod koniec maja cenę 14 zł.

Na początku czerwca 44 miliony akcji TP SA sprzedała w giełdowych transakcjach pakietowych Kompania Węglowa, obdarowana wcześniej tymi akcjami przez Skarb Państwa. Nabywcy tych akcji, wśród nich prawdopodobnie inwestorzy zagraniczni, płacili po 13,1 zł za sztukę.

MSP zgadzając się na sprzedaż akcji TP SA przez Kompanię Węglową, zadeklarowało jednocześnie, że do końca 2003 roku nie będzie obdarowywało akcjami operatora innych spółek.

Wcześniej mniejsze pakiety akcji TP SA Skarb Państwa dał Zakładom Cegielskiego oraz dwóm bankom państwowym BGŻ i BGK, które je sprzedały na giełdzie, obniżając rynkową wycenę spółki.

Na początku kwietnia TP SA podała, powołując się na raport roczny France Telecom, że francuski koncern oraz Kulczyk Holding mają opcję kupna 10 proc. akcji TP SA, gdyby Skarb Państwa sprzedawał akcje TP SA w ofercie publicznej.

Wcześniej nowy prezes France Telecom Thierry Breton poinformował, że koncern nie zamierza na razie zwiększać udziału w TP SA.

Mające 33,93 proc. akcji TP SA France Telecom i Kulczyk Holding z 13,57 proc. kupowały je w latach 2000 i 2001, płacąc po 38 i 20 zł za akcję.

Później wycofały się z opcji kupna dalszego pakietu z powodu problemów finansowych oraz wysokiej ceny, na jaką opiewała opcja.

Zdaniem analityków zapowiedź MSP przeprowadzenia oferty TP SA nie jest dla rynku niczym nowym, już kilkakrotnie pojawiały się podobne deklaracje, lecz MSP przekładało ofertę, tłumacząc to słabą koniunkturą na giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Resort skarbu planuje na jesień sprzedaż pakietu akcji TP SA