Resort skarbu rozważa utworzenie 'funduszu resztówkowego'

opublikowano: 04-11-2004, 18:48

Resort skarbu nie wyklucza powstania tzw. funduszu resztówkowego, do którego przekazane zostałyby posiadane przez Skarb Państwa niewielkie pakiety akcji notowanych na giełdzie spółek. Zarządzałaby nim wyspecjalizowana firma - powiedział w czwartek dziennikarzom w Sejmie wiceminister skarbu Dariusz Witkowski.

Witkowski wyjaśnił, że rozważane jest wystosowanie "zaproszenia do wszystkich tych podmiotów, które chciałyby zarządzać naszym pakietem akcji, akcji płynnych". Dodał, że podjęcie decyzji w tej sprawie nastąpi prawdopodobnie do końca roku. Podkreślił, że do funduszu nie weszłyby akcje takich spółek jak KGHM czy PKN Orlen.

Chodzi o to, by zarządzaniem kilkuprocentowymi pakietami akcji nie zajmował się minister skarbu, "tylko żeby przekazał

zarządzanie do firm asset management, domów maklerskich, które dawałyby najlepsze warunki dla Skarbu Państwa, w celu korzystnego zbywania przez Skarb Państwa, w zależności od koniunktury na rynku i w oparciu o profesjonalnych zarządzających, którzy by zapewniali niezależność swoich decyzji i zminimalizowali wpływ takich operacji na kurs giełdowy" powiedział Witkowski.

Witkowski dodał, że większym problemem jest sprzedaż resztówek w spółkach nienotowanych na giełdzie. Poinformował, że resort skarbu proponuje inwestorom w takich spółkach, by wykupili pakiety Skarbu Państwa, jednak nie ma wielkiego zainteresowania.

Dodał, że rozwiązaniem mogłaby być taka nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, która pozwoliłaby zmuszać większościowych inwestorów do wykupu mniejszościowych pakietów akcji czy udziałów. Jego zdaniem, byłoby to korzystne nie tylko dla Skarbu Państwa. Obecnie - podkreślił - możliwość zmuszenia do wykupu mają jedynie większościowi udziałowcy w stosunku do mniejszościowych.

"Powinna być równowaga w pozycji większościowych i mniejszościowych akcjonariuszy w Kodeksie spółek handlowych" - powiedział Witkowski.

Wyjaśnił jednak, że obecnie nie jest to priorytet w pracach Ministerstwa Skarbu. Ważniejsze jest rozwiązanie kwestii "złotego

weta", czyli szczególnych uprawnień Skarbu Państwa we władzach spółek strategicznych.

Rząd ma się wkrótce zająć nowelizacją Kodeksu spółek handlowych, która umożliwi stworzenie listy spółek strategicznych, w których Skarb Państwa mógłby ustanawiać dodatkowych członków zarządu i wstrzymywać niektóre decyzje władz spółki.

UE kwestionuje szczególne uprawnienia resortów skarbu w spółkach. Godzi się jednak na niektóre rozwiązania ustawowe. Polska chce przyjąć rozwiązania wzorowane na przepisach belgijskich, których UE nie udało się podważyć.

lach/ pwd/ kaj/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Resort skarbu rozważa utworzenie 'funduszu resztówkowego'