Resort skarbu wysłał do sądu wniosek o wyznaczenie kuratora w PŻM

13-09-2004, 15:48

Ministerstwo Skarbu Państwa wystąpiło do sądu z wnioskiem o ustanowienie kuratora w Polskiej Żegludze Morskiej - dowiedziała się w poniedziałek PAP. Informację tę potwierdziła Magdalena Nienałtowska z biura prasowego tego resortu.

"To prawda. W czwartek, 9 września, wysłaliśmy taki wniosek" - powiedziała Nienałtowska. Pytana o jego treść wyjaśniła, że wnosząc o ustanowienie kuratora powołano się na jeden z artykułów Kodeksu cywilnego (art.42 par.1), który mówi o tym, że w przypadku, gdy osoba prawna nie może prowadzić swoich spraw z braku powołanych do tego organów, sąd ustanawia dla niej kuratora.

W Wydziale Rodzinnym Sądu Rejonowego w Szczecinie, w którego gestii leży ustanawianie kuratora, poinformowano PAP, że wniosek MSP jeszcze nie wpłynął. Zgodnie z procedurą, sąd zapozna się z treścią pisma, a potem zdecyduje o ew. ustanowieniu kuratora.

Szef resortu skarbu Jacek Socha odwołał Pawła Brzezickiego z funkcji dyrektora naczelnego PŻM 19 sierpnia. MSP zarzuciło mu, że pięć lat temu sprzedał udziały w kilku spółkach, nie czekając na wyrażenie zgody lub sprzeciwu przez resort.

Brzezicki argumentował, że wystąpił z procedurą o zgodę na zmiany własnościowe, jednak resort nie ustosunkował się do nich w wymaganym 30-dniowym terminie.

W konsekwencji Brzezicki odwołania nie przyjął, uznając decyzję za wadliwą i niezgodną ze stanem faktycznym. Decyzji nie przyjęła także rada pracownicza. Firmą nadal więc teoretycznie kieruje Brzezicki.

MSP uznało, że dyrektorowi nie przysługuje prawo sprzeciwu wobec decyzji ministra. Brzezicki tymczasem skierował sprawę do sądu. Posiedzenie ma się odbyć 14 października.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez ministra skarbu w związku z odwołaniem dyrektora PŻM złożyła na ręce prokuratora generalnego Liga Polskich Rodzin. Jej zdaniem, brak uzasadnienia faktycznego i prawnego decyzji uniemożliwia obiektywne ustalenie, na naruszenie jakiego przepisu powołuje się MSP. W opinii Ligi, uzasadnienie odwołania nie zawiera żadnych merytorycznych i prawnych przesłanek.

Resort skarbu natomiast uznaje decyzję ministra o odwołaniu dyrektora naczelnego PŻM za ostateczną i podlegającą natychmiastowemu wykonaniu. Stąd, w opinii MSP, Brzezicki nie jest uprawniony do reprezentowania przedsiębiorstwa, a w szczególności nie jest uprawniony do zaciągania jakichkolwiek zobowiązań w imieniu przedsiębiorstwa.

Brzezicki pełni funkcję dyrektora naczelnego PŻM od sześciu lat. Na początku jego dyrektorowania firma przeżywała kryzys finansowy. Po wprowadzeniu przez niego programu naprawczego kondycja przedsiębiorstwa zaczęła się poprawiać. Zlikwidowano m.in. zaległości w wypłacaniu wynagrodzeń i podpisano umowę na budowę nowych statków.

Obecnie flotę PŻM stanowią 72 masowce, 4 chemikaliowce i dwa promy. Firma zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.

mgm/ pwd/ mgl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / Resort skarbu wysłał do sądu wniosek o wyznaczenie kuratora w PŻM