Czytasz dzięki

Resort skarbu za wrześniową ofertą publiczną PGNiG

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-08-2005, 18:58

Ministerstwo Skarbu popiera przeprowadzenie we wrześniu oferty publicznej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - poinformował we wtorek PAP wiceminister skarbu Stanisław Speczik.

Ministerstwo Skarbu popiera przeprowadzenie we wrześniu oferty publicznej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - poinformował we wtorek PAP wiceminister skarbu Stanisław Speczik.

    "Wrześniową ofertę uzależniliśmy od wyrażenia na nią zgody przez rząd" - powiedział Speczik.

    Jak poinformowała we wtorek "Gazeta Wyborcza", na wtorkowym posiedzeniu rządu minister skarbu Jacek Socha miał przedstawić informację o realizacji rządowego programu restrukturyzacji i prywatyzacji PGNiG. "Ofertę planujemy przeprowadzić zgodnie z harmonogramem zarządu PGNiG" - dowiedział się nieoficjalnie dziennik w resorcie skarbu.

    Tymczasem w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu nie ma żadnych informacji na temat przyszłości PGNiG. Nie zorganizowano też konferencji prasowej.

    Prezes Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski poinformował w przysłanym PAP komunikacie, że we wtorek odbyło się posiedzenie zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, poświęcone kwestii prywatyzacji PGNiG.

    "Uczestnicy spotkania z zadowoleniem przyjęli (z wyjątkiem przedstawiciela PKPP +Lewiatan+) do wiadomości informację przedstawioną przez stronę rządową, że akcje spółki PGNiG zostaną we wrześniu, czyli w planowanym wstępnie terminie, wprowadzone do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych i tym samym prywatyzacja tego podmiotu dojdzie do skutku" - napisał Malinowski.

    "Końcowy sukces całej sprawy dowodzi, że jeszcze raz zwyciężył rozsądek i dbałość o polską gospodarkę, zwłaszcza o tak ważny, strategiczny jej sektor, jakim jest gazownictwo" - dodał.

    W środę zostanie wznowione walne zgromadzenie akcjonariuszy PGNiG, które ma zaakceptować lub odrzucić wrześniowy harmonogram prywatyzacyjny PGNiG. Wcześniej wrześniowy termin debiutu zaakceptowała rada nadzorcza spółki. PGNiG chce pozyskać z nowej emisji akcji 1,5 mld zł.

    Jak poinformował wcześniej PAP prezes PGNiG Marek Kossowski, w harmonogramie prywatyzacyjnym zarząd spółki proponuje, aby notowania giełdowe rozpoczęły się 23 września.

    Prywatyzacji PGNiG przed wyborami sprzeciwia się PiS. "PiS zrobi wszystko, by do tej prywatyzacji nie doszło, a po wyborach, w nowym parlamencie będzie dążył do naprawy tego, co zrobił obecny rząd" - powiedział we wtorek na konferencji wiceprezes partii Adam Lipiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane