Resort środowiska wysłał odpowiedź do KE w sprawie Rospudy

opublikowano: 15-02-2007, 18:30

Ministerstwo Środowiska wysłało w czwartek po południu odpowiedź do Komisji Europejskiej w sprawie budowy obwodnicy Augustowa

Ministerstwo Środowiska wysłało w czwartek po południu odpowiedź do Komisji Europejskiej w sprawie budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę rzeki Rospudy - poinformował rzecznik prasowy ministra środowiska Sławomir Mazurek. Nie chciał ujawnić treści odpowiedzi.

"Polska chce być poważnie traktowana przez Komisję Europejską, dlatego nie kontaktuje się z Komisją za pośrednictwem mediów. W odpowiedzi znalazło się zapewnienie, że wszystkie procedury odbyły się zgodnie z polskim i unijnym prawem" - dodał Mazurek.

Wcześniej wiceminister transportu Barbara Kondrat, która w czwartek uczestniczyła w inauguracji budowy obwodnicy Wasilkowa na Podlasiu, pytana przez dziennikarzy, co znajdzie się w odpowiedzi dla KE, powiedziała, że będzie tam "wyjaśnienie i udowodnienie, że ten wariant obwodnicy jest najbardziej korzystny i dla środowiska i dla miejscowej ludności oraz rozwiązuje wszystkie problemy w sposób zgodny z prawem unijnym i polskim".

"Rząd wybrał wariant właściwy na bazie prawa, więc nie ma możliwości, by nagle stwierdził, iż działał w błędzie" - dodała Kondrat. Zwróciła uwagę, że Augustów jest miastem uzdrowiskowym, obecnie niszczonym przez przejeżdżające tiry. "Uważam, że to co robią w tej chwili ludzie blokujący (budowę obwodnicy-PAP), jest zbrodnią" - powiedziała Kondrat.

Komisja Europejska, uznała, że budowa obwodnicy Augustowa na terenach chronionych w ramach programu Natura 2000 jest niezgodna z prawem unijnym. Zażądała wstrzymania prac i rozpoczęła pierwszy etap standardowej procedury przeciwko Polsce.

"Jesteśmy zdecydowani, jeśli Polska rzeczywiście postanowi wbrew naszym zastrzeżeniom rozpocząć budowę, wprowadzić przyspieszoną procedurę karną, która może się zakończyć dla Polski bardzo poważnymi sankcjami (finansowymi)" - powiedziała w ubiegłym tygodniu Barbara Helfferich, rzeczniczka komisarza ds. ochrony środowiska Stawrosa Dimasa.

9 lutego 2007 r. wojewoda podlaski wydał pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa, przebiegającej częściowo przez cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy. Kilka dni wcześniej minister Szyszko wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, która daje inwestorowi możliwość wyboru między budową estakady lub tunelu. Firma Budimex-Dromex, która wygrała przetarg, ma zbudować na tym terenie estakadę.

Wątpliwości co do aspektów prawnych inwestycji ma Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski. We wtorek Kochanowski złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję ministra środowiska, dotyczącą zgody na przeprowadzenie obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy.

Władze Augustowa wysłały list do Kochanowskiego, wyrażając swoje oburzenie jego działaniami; samorządowcy uznali to działanie za popierające stanowisko ekologów w sporze o przebieg obwodnicy.

Ekolodzy sprzeciwiają się budowie obwodnicy, która - według nich - zniszczy cenne obszary przyrodnicze, należące do obszarów chronionych Natura 2000. W lesie, gdzie ma być budowana ponad 500- metrowa estakada nad Doliną Rospudy ekolodzy z Greenpeace zorganizowali obóz.

Mieszkańcy Augustowa ostrzegają natomiast przed możliwością powrotu do blokad dróg w obronie obwodnicy. Chcą oni, aby droga powstała jak najszybciej, by ruch ciężkich samochodów nie odbywał się przez ich miasto; uważają, że ekolodzy manipulują opinią publiczną w tej sprawie.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Resort środowiska wysłał odpowiedź do KE w sprawie Rospudy