Resort środowiska zmienia stawki opłat za wycinkę drzew

opublikowano: 06-06-2017, 22:00

Za pospolite drzewa, takie jak akacja, wierzba czy topola, płacić 12-15 zł za cm obwodu drzewa

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia określający stawki za wycinkę drzew i krzewów. Proponuje, by za pospolite drzewa, takie jak akacja, wierzba czy topola, płacić 12-15 zł za cm obwodu drzewa, mierzonego na wysokości 130 cm. Za brzozę, klon, lipę czy niektóre drzewa owocowe stawki mogą sięgać od 25 zł za cm obwodu drzewa niższego niż 100 cm i 30 zł wyższego niż 101 cm. Za wycięcie buków, dębów czy jabłoni trzeba zapłacić 55-70 zł za cm, a cisu, głogu, jałowca itp. aż 170-210 zł za cm obwodu. Wycinka krzewów takich jak róża czy dereń to koszt 10 zł za mkw., a innych gatunków 40-50 zł.

W poprzednich latach stawki za wycinkę drzew ustalały gminy. Jednak pod koniec ubiegłego roku została zmieniona ustawa ułatwiająca ich usuwanie. Spowodowało to masowe wycinanie drzew. W maju parlament zmienił więc prawo, ograniczając możliwość wycinki i jednocześnie ustalając, że stawki za usuwanie drzew zostaną określone w rozporządzeniu. Jeśli nie zostanie szybko wdrożone, wycinający drzewa muszą się liczyć z koniecznością zapłaty stawek maksymalnych zapisanych w ustawie. Sięgają aż 500 zł za cm obwodu drzewa i 200 zł za mkw. powierzchni krzewów.

500 zł za cm obwodu To maksymalna stawka opłaty za wycięcie drzewa. Resort środowiska proponuje jednak, by faktycznie wycinający drzewa płacili najwyżej 210 zł...

200 zł za mkw. powierzchni …a tyle sięga maksymalna stawka za usunięcie krzewów. Resort chce, by w praktyce pobierać nie więcej niż 50 zł za mkw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu