Restrukturyzacja wspiera zyski Office Depot

Pierwszy kwartał 2017 r. okazał się udany dla Office Depot, potentata rynku sprzętu i materiałów biurowych. Sieć handlowa wypracowała wyniki lepsze niż oczekiwali analitycy, donosi Reuters.

Zysk netto amerykańskiej spółki wzrósł do 116 mln USD, co daje 22 centy na akcję z 46 mln i 8 centów na akcję rok wcześniej.

Zobacz więcej

Office Depot fot. Bloomberg

Po wyłączeniu czynników o charakterze jednorazowym zysk przedsiębiorstwa wyniósł 16 centów na akcję, przebijając prognozy analityków, których mediana wynosiła 12 centów na akcję.

Niepokoić może jednak spadek przychodów, choć wiązać go należy z koncentracją spółki na ograniczeniu operacji zagranicznych i chęci skoncentrowania się na rynku północnoamerykańskim.

Sprzedaż w kwartale zakończonym 1 kwietnia osiągnęła poziom 2,68 mld USD wobec 2,88 mld rok wcześniej. Na rodzimym podwórku przychody obniżyły się o niemal 10 proc. do 1,36 mld USD, głównie z powodu mniejszej liczby klientów. Północnoamerykański biznes odpowiada za połowę łącznych przychodów spółki.

Sprzedaż w ujęciu porównywalnym do liczby  placówek sprzed roku spadła o 5 proc. To wynik nieco gorszy od projekcji specjalistów, którzy oczekiwali spadku o 2,80 proc. 

Office Depot dysponuje obecnie 1439 sklepami. Firma oczekuje, że do 2018 r. jej oszczędności wyniosą około 250 mln rocznie m.in. dzięki zamknięciu dodatkowo około 300 placówek w ciągu kolejnych trzech lat.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Restrukturyzacja wspiera zyski Office Depot