Reuters: EBC pracuje nad programem pożyczek dla firm, którym mocno zaszkodziła epidemia

opublikowano: 03-03-2020, 12:04

Europejski Bank Centralny szykuje rozwiązania zapewniające płynność biznesom, którym najmocniej zaszkodziła epidemia koronawirusa, informuje Reuters powołując się na trzy anonimowe źródła.

Najważniejszym omawianym rozwiązaniem są celowe, długoterminowe operacje refinansowania (TLTRO), skierowane do małych i średnich firm działających w strefie euro. Źródła Reutersa zastrzegają, że decyzja o programie wciąż nie zapadła, bo jego przygotowanie potrwa jeszcze pewien czas.

Agencja przypomina, że w ramach uruchomionego poprzednio podobnego programu banki mogły pożyczać po stopie EBC wynoszącej minus 0,5 proc., co dawało im korzyść jeśli osiągnęły wskazany poziom udzielonych kredytów. 

Jedno ze źródeł Reutersa zwraca uwagę, że niektórzy członkowie Rady Prezesów EBC uważają epidemię koronawirusa za krótkotrwałe zjawisko i generalnie poza zakresem polityki monetarnej. Są przekonani, że to rządy powinny podjąć działania w ramach polityki fiskalnej. Informator agencji podkreśla, że nawet po oświadczeniu prezes Christine Lagarde o gotowości EBC do działania, niektórzy członkowie władz banku uważają iż nie powinien on się śpieszyć, a jego działania powinny być wyważone, przy jednoczesnym utrzymywaniu nacisku na rządy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane