Czytasz dzięki

Reuters: greckim bankom nie będzie łatwo o pieniądze z ELA

opublikowano: 28-06-2015, 16:28

Władze Europejskiego Banku Centralnego rozważają utrudnienie greckim bankom skorzystanie z udostępnionej płynności, choć mechanizm ELA ma być nadal otwarty, informuje Reuters powołując się na anonimowe źródła mające wiedzę w tej sprawie.

EBC poinformował w niedzielę, że utrzyma ratunkowe finansowanie greckich banków, dostępne dla nich w ramach Emergency Liquidity Assistance (ELA), na dotychczasowym poziomie ok. 90 mld EUR.

Reuters dowiedział się jednak, że greckie banki muszą liczyć się z utrudnionym dostępem do pieniędzy. Między innymi EBC może wprowadzić wyższe dyskonto wartości papierów wartościowych, które mają być zabezpieczeniem pożyczek.Uzasadnieniem jest wzrost ryzyka niewypłacalności Grecji. EBC zwyczajowo nie ujawnia jak wysokie dyskonto stosuje.

EBC utrzymywał finansowanie z ELA na poziomie ok. 90 mld EUR w ostatnim czasie, co tłumaczono m.in. protestami Niemiec. Jeśli Grecja wyjdzie ze strefy euro, wspomniane pieniądze będą musiały zostać zapłacone przez inne państwa eurolandu.

W sobotę niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble wyraził wątpliwość co do wypłacalności greckich banków. 

- EBC zawsze mówił, że dopóki greckie banki są wypłacalne, wówczas ratunkowe pożyczki, ELA, jest dla nich zagwarantowane – mówił Schaeuble. - Teraz naturalnie jest nowa sytuacja, bo w związku z tym, co się stało, płynność i wypłacalność greckich banków mogą być poddawane w wątpliwość – dodał.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane