Reuters: projekcje EBC pokażą przyszłe tempo wzrostu tylko trochę powyżej 1 proc.

opublikowano: 11-09-2019, 18:17

Europejski Bank Centralny obniży prognozy wzrostu na czwartkowym posiedzeniu, a jego projekcje inflacji pokażą tylko niewielki wzrost cen w nadchodzących latach, poinformował Reuters powołując się na anonimowe źródła.

Informatorzy agencji twierdzą, że prognozowany w tym i przyszłym roku wzrost będzie wynosił tylko trochę ponad 1 proc., co ma być argumentem za uruchomieniem przez Europejski Bank Centralny działań stymulacyjnych. Pomimo tych działań prognozy EBC sugerują dalsze problemy z osiągnięciem celu inflacyjnego, wynoszącego prawie 2 proc.

Reuters pisze, że cięcie stóp w czwartek jest niemal pewne, podobnie jak obietnica utrzymania niskich stóp przez dłuższy czas i udostępnienie bankom pomocy w związku z ubocznymi efektami ujemnych stóp. Agencja podkreśla jednak, że oczekiwane przez rynek zakupy aktywów przez bank centralny nie są przesądzone w związku z oporem niektórych konserwatywnych decydentów. 

Reuters przypomina, że uczestniczący w jego sondażu ekonomiści oczekują wzrostu eurolandu w tym i przyszłym roku o 1,1 proc. Projekcja EBC mówi o wzroście o 1,2 proc. w 2019 roku i o 1,4 proc. w 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

EBC