Reuters: Rosja i Arabia Saudyjska uzgodniły zwiększenie wydobycia ropy

opublikowano: 04-10-2018, 08:11

We wrześniu w tajemnicy Rosja i Arabia Saudyjska uzgodniły zwiększenie wydobycia ropy w celu hamowania wzrostu jej ceny i poinformowały o tym USA, informuje Reuters powołując się na cztery anonimowe źródła.

Agencja zwraca uwagę, że pokazuje to rosnącą rolę porozumień między Arabią Saudyjską i Rosją bez konsultowania się z OPEC.

Informatorzy Reutersa twierdzą, że podczas spotkań saudyjskiego ministra energii Khalida al-Faliha z jego rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Nowakiem uzgodniono zwiększenie wydobycia od września do końca grudnia jednak bez informowania o tym, aby nie wyglądało to na spełnienie żądań wysuwanych przez prezydenta USA, Donalda Trumpa. Wcześniej planowano, że podczas spotkania w Algierze OPEC i Rosja ogłoszą zwiększenie wydobycia o łącznie 500 tys. baryłek dziennie. Sprzeciwili się temu niektórzy członkowie kartelu, m.in. Iran, który od listopada nie będzie mógł sprzedawać ropy z powodu sankcji USA. 

Ropa osiągnęła w środę najwyższą cenę od 2014 roku. W czwartek rano kurs baryłki ropy WTI z listopadowych kontraktów tanieje o 0,3 proc. do 76,19 USD. Ropa Brent z grudniowych kontraktów tanieje o 0,3 proc. do 86,06 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu