Reuters: rynek oczekuje jeszcze dwóch podwyżek stóp w USA po 25 pkt. bazowych

opublikowano: 20-01-2023, 10:51
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Fed zakończy obecny cykl podwyżek stóp dokonując na każdym z dwóch najbliższych posiedzeń podwyżki stóp o 25 pkt. bazowych. Potem nie zmieni ich co najmniej do końca roku, informuje Reuters powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego wśród ekonomistów.

Ponad 80 proc. uczestników sondażu spodziewa się podwyżki stóp o 25 pkt. bazowych na posiedzeniu Fed kończącym się 1 lutego. Oznaczałoby to wzrost głównej stopy do 4,50-4,75 proc. Prawie 68 proc. spodziewa się kolejnej podwyżki o 25 pkt. bazowych na posiedzeniu w marcu. Reuters zwraca uwagę, że choć oznacza to dojście głównej stopy to poziomu uwzględnianego w cenach przez rynek futures, to byłoby 25 pkt. bazowych poniżej mediany projekcji jej wysokości w 2023 roku uczestników grudniowego posiedzenia Fed.

Fed, fot. Bloomberg
Fed, fot. Bloomberg

Ponad 60 proc. uczestników sondażu Reutersa oczekuje, że po marcowej podwyżce Fed nie zmieni wysokości stóp przynajmniej do końca roku, a potem będzie je obniżał. Agencja zwraca jednak uwagę, że istotna mniejszość uczestników, 33 proc., ocenia iż prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w tym roku jest większe niż szansa iż jej nie będzie. Powodem ma być spadek inflacji lub spowolnienie gospodarcze.

Uczestnicy sondażu prognozują 0,5 proc. wzrost gospodarki USA w tym roku i 1,3 proc. w 2024 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane