Reuters: Total sprzedał Orlenowi transport zanieczyszczonej rosyjskiej ropy

opublikowano: 19-07-2019, 10:45

Francuski koncern naftowy Total sprzedał transport zanieczyszczonej rosyjskiej ropy PKN Orlen, który przerobi ją w swojej litewskiej rafinerii, twierdzą anonimowi informatorzy Reutersa.

Orlen miał kupić 73 tys. ton zanieczyszczonej ropy od Total, znajdującej się na tankowcu „Mendeleev Prospect”,  załadowanym 24 kwietnia, twierdzą informatorzy agencji. 

Reuters podkreśla, że w Europie jest ograniczona liczba firm naftowych, które mogą przerobić zanieczyszczoną ropę po wymieszaniu jej z czystą. Wymienia hiszpański Repsol, szwedzki Preem i fiński  Neste Oil.

Agencja przypomina, że w kwietniu nabywcy rosyjskiej ropy odkryli jej zanieczyszczenie chemikaliami używanymi w procesie wydobycia. Nieoczyszczony z nich surowiec może uszkodzić instalacje rafinerii.

Orlen miał potwierdzić Reutersowi, że kupił w kwietniu transport ropy, jeszcze przed ujawnieniem zanieczyszczenia. Nie ujawnił od kogo. Zanieczyszczona ropa miała zostać wymieszana z czystą, aby mogła być przerobiona w Możejkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy