Reuters: władze namawiają państwowe spółki na kupno aktywów Evergrande

opublikowano: 28-09-2021, 15:02

Pekin nakłania państwowe firmy, w tym deweloperów, aby kupowali aktywa Evergrande, informuje Reuters powołując się na anonimowe źródła mające wiedzę w tej sprawie.

Evergrande to drugi w Chinach deweloper, który stanął na krawędzi bankructwa mając trudność ze spłatą długu równowartości 305 mld USD. W przypadku krajowych wierzycieli, spółce udało się osiągnąć porozumienie w sprawie nowych warunków spłaty. W przypadku zagranicznych, Evergrande nie zapłaciło 83,5 mln USD kuponu od obligacji w ubiegłym tygodniu. Spółka ma na to 30 dni. W środę wypada płatność kolejnego kuponu, tym razem wysokości 47,5 mln USD. Jak informowaliśmy niedawno, do końca roku Evergrande ma zapłacić łącznie prawie 550 mln USD kuponu zagranicznym wierzycielom.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters dowiedział się od sześciu anonimowych informatorów, w tym czterech z rządu i urzędów regulacyjnych, że nie jest prawdopodobne, aby rząd Chin bezpośrednio interweniował i uratował Evergrande. Władze liczą jednak, że sprzedaż aktywów spółki pozwoli przynajmniej ograniczyć społeczne niezadowolenie po ewentualnym upadku spółki, twierdzą źródła agencji. Grupa państwowych spółek miała już dokonać due diligence aktywów Evergrande w mieście Guangzhou, twierdzi jeden z informatorów Reutersa. Guangzhou City Construction Investment Group podobno jest bliskie przejęcia budowanego przez Evergrande stadionu Guangzhou FC oraz projektów mieszkaniowych znajdujących się w jego pobliżu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane