Reuters: włoskie banki sięgnęły po 116 mld EUR z ECB

MD, reuters.com
21-12-2011, 20:42

Więcej niż tuzin włoskich banków, w tym Unicredit, wystąpiło o łącznie 116 mld EUR pożyczki z Europejskiego Banku Centralnego, informuje Reuters na swojej stronie internetowej powołując się na trzy anonimowe źródła.

Agencja podkreśla, że włoskie banki chcą pożyczyć prawie 25 proc. kwoty, którą udostępnił na bardzo korzystnych warunkach ECB bankom z eurolandu. 
Reuters pisze, że Unicredit i stowarzyszenie włoskich banków, ABI, “wylało kubeł zimnej wody” na tych, którzy uważają, że „świeży i tani” kapitał z ECB skłoni banki do kupowania obligacji skarbowych i w ten sposób zahamuje spadek ich cen i wzrost kosztu zadłużania się przez państwo.

- Jestem przekonany, że płynność powinna wesprzeć realną gospodarkę i w ten sposób zapobiec zapaści kredytowej – powiedział prezes Unicredit Federico Ghizzoni.

Cytowany przez Reutersa Giovanni Sabatini, szef ABI, stwierdził, że zasady EBA, europejskiego nadzoru bankowego, nie pozwalają na kupowanie obligacji państw i w związku z tym pieniądze z ECB nie mogą zostać wykorzystane w tym celu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, reuters.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Reuters: włoskie banki sięgnęły po 116 mld EUR z ECB