Rewelacyjna sesja dla Ponaru i Polnej

Konrad Sobiecki
opublikowano: 29-09-2009, 00:00

A miało być tak źle. Rano kontrakty w USA sygnalizowały spadki, a azjatyckie indeksy spadły do najniższych poziomów od dwóch miesięcy. Mimo to WIG20 zaczął dzień na plusie. Negatywne nastroje na Starym Kontynencie nie pozwoliły mu jednak rozwinąć skrzydeł. Indeks blue chipów szybko obniżył więc lot. Na rynek nie dotarły żadne ważne dane makroekonomiczne. Później, do momentu wejścia do gry Amerykanów, krajowi inwestorzy nie mieli już większej ochoty na składanie zleceń.

Po południu okazało się, że na Wall Street zdecydowaną przewagę zyskali optymiści. Wtedy nad Wisłą wreszcie zazieleniło się, ale bez rewelacji. Ostatecznie WIG20 zyskał 0,6 proc. Obroty były niskie i wyniosły 1,1 mld zł. To ułatwiło WIG20 falowanie o kilka, kilkanaście pkt — w górę i w dół.

Z indeksu blue chipów na dużym plusie znalazł się PKN Orlen. Akcjom paliwowego koncernu pomogli analitycy z Erste Banku. W raporcie z 28 września podnieśli oni cenę docelową do 30 zł (z 27 zł) i zarekomendowali klientom "trzymanie" papierów. Ci sami specjaliści nie byli za to przychylni dla Lotosu. Zalecili "sprzedaż" akcji, szacując ich wartość na 15,5 zł. Mimo to akcje gdańskiego koncernu też podrożały. Być może o zwyżce zadecydował poniedziałkowy wzrost cen ropy.

Z pozostałych spółek na plusie znalazł się BZ WBK, Pekao czy PGNIG. Początkowo spadał kurs KGHM. Spółce zaszkodziła przecena czerwonego surowca do trzytygodniowych minimów. Według zachodnich analityków obecna cena miedzi wydaje się jednak wciąż zbyt wysoka. Na koniec poniedziałkowej sesji akcje lubińskiego koncernu wyszły jednak na niewielki plus.

Największym balastem dla WIG20 okazał się PKO BP, PBG i Asseco Poland. Akcje państwowego banku taniały pomimo zwiększenia ceny docelowej przez analityków z Unicredit (do 37 zł). Na papiery banku przypadła największa część obrotów. A wszystko to na kilka dni przed przyznaniem prawa poboru do papierów z nowej emisji. Akcjonariusze wciąż nie znają ceny emisyjnej, co tylko zwiększa niepewność na rynku (w tym uczestników obrotu na rynku futures).

Słabiej radziła sobie II liga, choć można znaleźć perełki. Na uwagę zasłużył Ponar i Polna. Przy wysokich jak na te spółki obrotach papiery drożały o ponad 20 proc. Emitenci podpisali list intencyjny, który przewiduje, że Polna zaangażuje się kapitałowo w spółkę Ponar. Dzięki tej umowie zyskał również NFI Jupiter, który w czwartek zwiększył udziały w Ponarze.

Sporo zarobić dał Kompap. Inwestorów ucieszyło porozumienie inwestycyjne, na podstawie którego emitent kupi 51 proc. udziałów dystrybutora artykułów papierniczych Ledax.

Konrad Sobiecki

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane