Rewitalizacja zabytkowej elektrociepłowni w Łodzi będzie kosztować 220 mln zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-02-2006, 16:01

Około 220 mln zł ma kosztować rewitalizacja terenu zabytkowej i unikatowej w skali europejskiej łódzkiej Elektrociepłowni EC1. Gmina Łódź zamierza ubiegać się o pieniądze na ten cel z funduszy unijnych.

Około 220 mln zł ma kosztować rewitalizacja terenu zabytkowej i unikatowej w skali europejskiej łódzkiej Elektrociepłowni EC1. Gmina Łódź zamierza ubiegać się o pieniądze na ten cel z funduszy unijnych.

Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski, władze miasta złożyły wniosek na dofinansowanie wykonania dokumentacji projektowej, dotyczącej pierwszego etapu tej inwestycji w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Infrastruktury Kultury i Szkolnictwa Artystycznego".

Według niego, w dalszym procesie zagospodarowania tego terenu planowana jest współpraca z władzami samorządowymi województwa, stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi oraz szkołami wyższymi.

Na terenie ponad 51 tys. m kw, należącym do dawnej elektrociepłowni, ma powstać m.in. centrum kongresowe, centrum filmowe i kulturalno-wystawiennicze, muzeum sztuki oraz hotele. Realizacja projektu planowana jest na lata 2007-2013.

Terenami należącymi do prawie stuletniej elektrociepłowni zainteresował się znany reżyser David Lynch, który w styczniu podpisał w Łodzi dokument powołujący do życia Fundację "Sztuki Świata". Według pomysłodawców, centrum Sztuki Świata będzie miejscem, które ma promować Łódź, miejscem gdzie będzie się rozmawiać o sztuce. W centrum znajdować się też ma studio filmowe Davida Lyncha, zajmujące się obróbką dźwięku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane