Rewizja PKB bez wpływu na EUR/USD

Marcin R. Kiepas
12-07-2007, 11:51

W maju produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca i 2,5 proc. rok do roku, po tym gdy w kwietniu po korekcie odpowiednio spadła o 0,7 proc. i wzrosła o 2,9 proc. Rynek prognozował natomiast wzrost majowej produkcji o 1 proc. w relacji miesięcznej i  2,3 proc. w relacji rocznej.

Razem z raportem o produkcji światło dzienne ujrzały ostateczne dane o wzroście PKB w strefie euro w I kwartale br. Zostały one zrewidowane w górę do 0,7 proc. w relacji kwartalnej i 3,1 proc. w relacji rocznej z szacowanych wcześniej 0,6 proc. i 3 proc. W IV kwartale 2006 roku wzrost PKB wyniósł natomiast 0,9 proc. kwartał do kwartału i 3,3 proc. rok do roku.

Kurs EUR/USD nie zareagował na opublikowane dane. O godzinie 11:14 para ta testowała poziom 1,3785 dolara. Dziś notowania euro wybiły się górą z obserwowanej wczoraj stabilizacji w przedziale 1,3735-1,3773 dolara, ustanawiając nowy historyczny rekord na poziomie 1,3793 dolara.

Aktualnie popyt ma wyraźną przewagę na wykresie EUR/USD. Można jednak odnieść wrażenie, że część rynku boi się kupować na coraz wyższych poziomach. Dlatego też do kontynuacji trendu wzrostowego mogą być już konieczne nowe impulsy popytowe. Dziś takim potencjalnym impulsem będą publikowane o godzinie 14:30 dane o majowym deficycie handlowym USA (prognoza: 60 mld USD) oraz tygodniowe dane o ilości noworejestrowanych bezrobotnych (prognoza: -3 tys.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rewizja PKB bez wpływu na EUR/USD