Rewolucja kadrowa w największym OFE

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 08-09-2009, 00:00

Prezes i mózg od inwestycji oraz szef sprzedaży opuścili największy fundusz emerytalny w Polsce.

Michał Szymański, znany zarządzający, pożegnał się z funduszem

Prezes i mózg od inwestycji oraz szef sprzedaży opuścili największy fundusz emerytalny w Polsce.

Zakotłowało się w siedzibie Aviva PTE (dawniej Commercial Union). Z pracy zrezygnował Michał Szymański, prezes i jednocześnie nadzorujący dział zarządzania. Z grupy odszedł też Andrzej Staszkiewicz, wiceprezes i szef sprzedaży. Aviva długo utrzymywała w tajemnicy te ważne dla 2,9 mln klientów największego pod względem aktywów funduszu. Informacja, o której portal pb. pl poinformował w poniedziałek jako pierwszy, oficjalnego potwierdzenia doczekała się dopiero późnym popołudniem. Spółka nie chce podać powodów zmian na kluczowych stanowiskach. Z Michałem Szymańskim zaś nie udało nam się skontaktować.

Niespodzianka

Wszystko wskazuje na to, że zmiany nie były planowane. Pracownicy Avivy byli nimi w poniedziałek zaskoczeni. Spółka nie przygotowała też żadnego komunikatu. Nie ma też następców. Obowiązki Michała Szymańskiego przejął tymczasowo Paweł Pytel, członek zarządu i dyrektor finansowy, a Andrzeja Staszkiewicza — prezes całej grupy Maciej Jankowski.

Odejście Michała Szymańskiego to dla Avivy spora strata. Prezesem był niespełna rok, ale wcześniej przez ponad pięć lat kreował politykę zarządzania aktywami giganta. To jeden z najbardziej znanych zarządzających w Polsce (licencję doradcy inwestycyjnego ma od 1996 r.) — przed Avivą zarządzał m.in. w ING Investment Management.

Zniechęcili się

Skąd ta rewolucja? Nasi rozmówcy sugerują, że brytyjska grupa zmienia strategię odnośnie Polski, a w szczególności rynku emerytalnego. Być może to odpowiedź na ustawę obniżającą opłaty pobierane przez OFE. W lutym tego roku Andrea Moneta, prezes Aviva Europe, podczas wizyty w Polsce określał rządowy projekt jako dyskryminujący dla zagranicznych inwestorów i przyznawał, że nie pozostanie bez echa. Nasz rozmówca z rynku OFE sugeruje, że w piątek brytyjska spółka matka mogła zakomunikować, że odpuszcza sobie polski rynek i stąd decyzje kluczowych menedżerów. Co na to Aviva?

— Nie ma absolutnie żadnych podstaw do tego typu spekulacji. Aviva pozostaje największym funduszem emerytalnym w Polsce pod względem wartości aktywów. Jest to ogromne zobowiązanie wobec naszych klientów, z którego jesteśmy dumni. Aviva planuje nie tylko pozostanie na rynku emerytalnym, ale dalszy rozwój biznesu w Polsce. Między innymi dlatego zainwestowaliśmy w długofalową kampanię rebrandingową, jak również dużo inwestujemy w rozwój naszej sieci dystrybucji. Dodam jeszcze, że Polska jest bardzo ważnym miejscem na mapie Europy dla grupy Aviva. Aviva Europa realizuje wiele projektów, w których doceniono pracę i osiągnięcia polskiego zespołu. Niektóre projekty prowadzone są z Polski — zapewnia Maciej Jankowski, prezes grupy Aviva w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu