Rewolucja podatkowa

Wiktor Krzyżanowski
29-03-2002, 00:00

Resort finansów przygotował pakiet zmian w kilku ustawach podatkowych. Ich celem jest uproszczenie i obniżenie kosztów systemu fiskalnego, co jednak nie oznacza, że podatki będą niższe.

Do 16 kwietnia pod obrady Rady Ministrów trafią przygotowane w resorcie finansów propozycje zmian w prawie podatkowym. W sumie znowelizowanych ma być jedenaście ustaw.

— Podatki będą tylko nieco niższe, ale płacić je będziemy prościej, taniej i bezpieczniej. Chodzi o to, by nie tylko pawiany nie bały się kontroli skarbowej — ironizuje Marek Belka, minister finansów.

Zmiany dotyczyć mają nie tylko skali podatkowej, także i zasad płacenia zaliczek oraz korzystniejszych dla podatników form rozstrzygania sporów z fiskusem. Obecnie na skutek przeciążenia sądów, nawet jeśli podatnik wygra, to niekoniecznie otrzyma zwrot zasądzonej kwoty, gdyż sprawa może ulec przedawnieniu.

Pakiet korzystnych rozwiązań otrzymają też nowo powstające firmy. Będą zwolnione z płacenia zaliczek oraz otrzymają ulgi przy amortyzacji inwestycji.

Choć Ministerstwo Finansów zapewnia, że zmiany ułatwią działalność gospodarczą i przyczynią się do aktywizacji przedsiębiorstw, szef resortu nie był w stanie powiedzieć, jakie wymierne korzyści finansowe płyną z proponowanych rozwiązań.

— Ja nie potrafię, i chyba nikt nie potrafi, skwantyfikować wpływu tych zmian na sytuację przedsiębiorstw. Wiem, że zmiany idą w dobrym kierunku — mówi Marek Belka.

Równolegle ze zmianami w prawie podatkowym przeprowadzana ma być rewolucja aparatu skarbowego i celnego.

? Szczegółowe propozycje zmian znajdują się na internetowej stronie MF pod adresem http://www.mofnet.gov.pl/informatory/projekty_ustaw.shtml

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Rewolucja podatkowa