Czytasz dzięki

Rewolucja w grupie Krosna

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 09-11-2007, 00:00

Nawet 60 mln zł chce uzyskać Krosno ze sprzedaży udziałów w Krosglassie i Jaśle. Kupi za nie dużą zagraniczną firmę.

Nawet 60 mln zł chce uzyskać Krosno ze sprzedaży udziałów w Krosglassie i Jaśle. Kupi za nie dużą zagraniczną firmę.

Grupa Krosna zamierza dokonać dużych zmian w strukturze organizacyjnej. Niebawem ruszy oferta publiczna Krosglassu, producenta włókna szklanego i najbardziej rentownej spółki grupy. Będzie emisja nowych akcji i sprzedaż starych walorów. Debiut giełdowy planowany jest na 21 grudnia.

Krosno chce też wchłonąć siostrzaną hutę w Tarnowie i sprzedać hutę w Jaśle, która produkuje szkło płaskie nie pasujące do grupy. Zarząd ma już oferty na kupno Jasła, ale nie odpowiadają one oczekiwaniom. Prezes liczy na 30 mln zł. W sumie wpływy ze sprzedaży Jasła i części Krosglassu szacuje na 40-60 mln zł.

Pieniądze pójdą głównie na kupno przedsiębiorstwa, które uzupełni asortyment Krosna.

— Prowadzimy już bardzo zaawansowane rozmowy. Chodzi o firmę z Europy Środkowej, która da nam dostęp do nowych rynków. Jej obroty wynoszą kilkaset milionów złotych rocznie — tylko tyle ujawnia Jacek Sołtys, prezes Krosna.

Samo Krosno już od pewnego czasu też się restrukturyzuje, pomoże w tym nieduża emisja z prawem poboru.

— Wyniki po trzecim kwartale dowodzą, że zapaść mamy już za sobą, a przyszłość wygląda stabilnie — mówi Jacek Sołtys.

W okresie lipiec-wrzesień grupa zwiększyła przychody o 11 proc. — do 94,7 mln zł, a zysk o 10 proc. — do 1,6 mln zł i po trzech kwartałach zarobiła już 5,3 mln zł. Przed rokiem była strata. Na przełomie roku grupa opublikuje szczegółowy budżet na 2008 r. Na razie prezes ujawnił tylko cele dotyczące do spółki matki. Krosno ma więc w przyszłym roku zwiększyć sprzedaż o blisko 10 proc. — do 310 mln zł, w 2009 r. — do 324 mln zł, a w kolejnym — do 340 mln zł. Dzięki restrukturyzacji zyski mają rosnąć szybciej. Na poziomie wyniku ze sprzedaży w tym roku Krosno chce osiągnąć 7 mln zł, a w przyszłym już 19 mln zł. W następnym odpowiednio 24 mln zł i 30 mln zł. Z powodu mocnego złotego grupa chce skupić się na zwiększaniu obrotów na rynku krajowym. Obecnie eksport stanowi 70 proc. sprzedaży, wskaźnik powinien obniżyć się do 60 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane