Rewolucji w Grupie Lotos nie będzie

Anna Bytniewska, PJ
opublikowano: 15-02-2010, 00:00

Roszady w radzie dla wzmocnienia nadzoru — to wersja oficjalna. Nieoficjalna — konflikty w jej gronie.

Roszady w radzie dla wzmocnienia nadzoru — to wersja oficjalna. Nieoficjalna — konflikty w jej gronie.

Minister skarbu odwołał z rady nadzorczej Grupy Lotos trzy osoby: Mariusza Obszyńskiego, Radosława Barszcza oraz Jana Stefanowicza. Nieoficjalnie jednym z głównych powodów tej zmiany, według osób zbliżonych do nadzoru spółki, miały być rozbieżności w łonie rady co do strategii spółki. Chodzi o poszukiwania dostępu do złóż ropy naftowej.

— W radzie rywalizują ze sobą dwie koncepcje: rozwój działalności poszukiwawczej na szelfie norweskim lub poszukiwanie złóż w regionie Azji Środkowej z myślą o wykorzystaniu mającego powstać gazociągu Odessa — Brody — Gdańsk — mówi chcący zachować anonimowość nasz informator.

Inni mówią o przyczynach formalnych.

— W resorcie skarbu nastąpiła zmiana osoby zajmującej się sektorem, stąd też odwołanie Radosława Barszcza, natomiast Mariusz Obszyński przestał być pracownikiem Nafty Polskiej — mówi osoba z grona akcjonariuszy Lotosu.

Należąca do państwa Nafta Polska do niedawna była głównym akcjonariuszem Lotosu. W perspektywie mającej nastąpić jej likwidacji przekazała akcje Lotosu skarbowi państwa.

Nasz rozmówca wyklucza raczej przygotowania skarbu państwa, posiadacza większościowego pakietu akcji Lotosu, do zmian w zarządzie spółki.

— To mało prawdopodobne. Porządek obrad najbliższych posiedzeń rady nadzorczej nie przewiduje roszad kadrowych w zarządzie. Po ostatnim konkursie na członków zarządu postanowiliśmy dać sobie trochę spokoju. Jeśli już mówimy o zmianach w zarządzie, to raczej o jego uzupełnieniu o osobę, która zajmie się upstreamem spółki. Musiałby to być ktoś, kto zgodziłby się na warunki płacowe wynikające z ustawy kominowej. To trudne do pogodzenia — mówi nasz rozmówca.

Nowa osoba w zarządzie odpowiadałaby także za obecne projekty Lotosu w tej dziedzinie.

— Lotos pracuje nad aktualizacją strategii na lata 10-2014 r. Nie będzie ona rewolucyjna. Prace zakończą się w czerwcu — mówi nasz informator.

Skarb państwa oficjalnie potwierdza, że zmiany w radzie nadzorczej Lotosu wynikają z przesłanek formalnych.

— Minister skarbu chciał uaktualnić skład rady i w ten sposób wzmocnić nadzór nad spółką. W tej chwili nie ma planów zmiany jej zarządu — mówi Maciej Wewiór, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa.

Do rady Lotosu weszli: Oskar Pawłowski, Michał Rumiński oraz Rafał Wardziński, obecnie zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji I w Ministerstwie Skarbu Państwa, odpowiedzialny za nadzór nad spółkami sektora gazu i ropy, członek rady nadzorczej Gaz-Systemu.

Anna Bytniewska, PJ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska, PJ

Polecane