Rewolucji nie będzie, ale nudy też nie

MARCIN KRASOŃ Home Broker
opublikowano: 26-12-2017, 22:00

Tak w skrócie będzie wyglądał najbliższy rok na rynku nieruchomości mieszkaniowych

Koniec MdM, pierwsze lokale w programie Mieszkanie Plus, możliwy początek wzrostu stóp procentowych i niesłabnąca aktywność deweloperów budujących nowe mieszkania — tak w skrócie będzie wyglądał najbliższy rok na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Marcin Krasoń
Zobacz więcej

Marcin Krasoń Marek Wiśniewski

1 Stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej jest na razie ostrożna, jeśli chodzi o zapowiedzi podwyżek. Rynek spodziewa się pierwszych ruchów pod koniec 2018 lub na początku 2019 r. Wysokość stóp procentowych ma spory wpływ na rynek mieszkaniowy. Im są one wyższe, tym kredyty są mniej dostępne, a jednocześnie spada liczba klientów kupujących nieruchomość za gotówkę, co jest związane ze wzrostem atrakcyjności depozytów i obligacji. Zatem wzrost stóp procentowych oznacza spadek popytu na mieszkania. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że jeżeli w ogóle do podwyżki w przyszłym roku dojdzie, to będzie ona niewielka, zatem przełożenie na popyt na mieszkania pozostanie skromne i odczujemy je dopiero w kolejnych latach.

2 Ceny mieszkań

Lekki wzrost cen nieruchomości obserwowany w ostatnich kwartałach powinien się utrzymać w kolejnym roku. Warto

pamiętać, że doniesienia o kilkunastoprocentowych zwyżkach w niektórych miastach to efekt statystyczny, a nie realny wzrost cen — np. w Łodzi deweloperzy budują więcej mieszkań w centrum, zatem średnia cena transakcyjna rośnie, ale nie rosną ceny konkretnych lokali. Nawet po lekkim obniżeniu popytu deweloperzy notować będą bardzo dobre wyniki, bo nowe mieszkania nadal są i będą w cenie. Obecnie sprzedaje się wszystko, także dopiero co rozpoczynane budowy, a do momentu, gdy to sprzedawcy będą szukać kupujących, brakuje jeszcze sporo czasu.

3 Wynajem mieszkań

Na tle krajów zachodnich Polska nadal charakteryzuje się niskim odsetkiem osób żyjących w wynajętych mieszkaniach. Popularność najmu nadal będzie rosła, a w związku z poprawą standardu dostępnych lokali (na rynek najmu trafia dużo nowych mieszkań) średni poziom czynszów także będzie szedł w górę. Coraz trudniej o znalezienie najemców jest właścicielom zaniedbanych lokali, muszą oni walczyć ceną lub inwestować w odnowienie mieszkania.

4 Aktywność deweloperów

Od stycznia do listopada 2017 r. działający w Polsce deweloperzy oddali do użytku 79,2 tys. mieszkań, o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. W tym samym czasie liczba rozpoczętych budów wzrosła o 25 proc., do 97,6 tys., a liczba uzyskanych pozwoleń na budowę o 26 proc., do 118,1 tys. Dane GUS są jednoznaczne: deweloperzy budują na potęgę (dwa razy więcej niż cztery lata temu) i ani myślą zwalniać tempa. I nie ma się co dziwić, bo jak podaje w REAS, w okresie od czwartego kwartału 2016 r. do trzeciego kwartału 2017 r. liczba transakcji na rynku pierwotnym dokonanych na sześciu najważniejszych rynkach wyniosła 72 tys. sztuk, co jest najwyższym wynikiem w historii i oznacza wzrost rok do roku o ponad 23 proc.

Obecnie sprzedaje się wszystko, także dopiero co rozpoczynane budowy, a do momentu, gdy to sprzedawcy będą szukać kupujących, brakuje jeszcze sporo czasu.

5 Mieszkanie dla Młodych

Początek stycznia będzie gorącym okresem ze względu na wznowienie dostępności dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. W puli znajdzie się ostatnie 381 mln zł, co powinno wystarczyć dla 15-16 tys. kredytobiorców. Spodziewam się, że pieniądze rozejdą się w mgnieniu oka, a BGK poinformuje o wyczerpaniu puli już po kilku, maksymalnie kilkunastu dniach. Styczniowe poruszenie zwiększy zapewne zainteresowanie tańszymi mieszkaniami, gdyż tylko na takie można uzyskać dopłatę.

6 Mieszkanie Plus

Sporo uwagi obserwatorzy poświęcają nowemu pomysłowi rządu na lokalowe bolączki Polaków, czyli programowi Mieszkanie Plus. Ma on wprowadzić na rynek bardzo tanie mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności. W 2018 r. lokatorzy mają otrzymać klucze do pierwszych mieszkań i wtedy przyjdzie czas na pierwsze oceny. Na razie odnotowujemy kolejne podpisywane umowy na budowę osiedli. Jedne wzbudzają więcej pytań i wątpliwości, a inne mniej. Najbliższe kwartały powinny być okresem rozkręcania nowych inwestycji na podstawie Krajowego Zasobu Nieruchomości.

7. W oczekiwaniu na ustawę o REIT

W kontekście rozwoju polskiego rynku mieszkaniowego coraz głośniej mówi się o przygotowaniu ustawy o REIT. Chodzi o notowane na giełdzie spółki, które będą działać na rynku nieruchomości, dając tym samym osobom fizycznym dostęp do nowych narzędzi inwestycyjnych. Przygotowanie dla nich preferencji podatkowych dałoby szansę na realne zyski i dodatkowy zastrzyk kapitału na rynku nieruchomości. Gdyby, zgodnie z zapowiedziami, REIT mogły inwestować w mieszkania na wynajem, wygenerowałyby dodatkowy popyt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARCIN KRASOŃ Home Broker

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu