Rezerwy ropy i gazu Arabii Saudyjskiej wyższe niż podawano

opublikowano: 10-01-2019, 13:27

Rezerwy ropy i gazu Arabii Saudyjskiej są  większe niż wcześniej zgłoszono, wynika z raportu zewnętrznego audytu zleconego przez królestwo.

Niezależne badanie nie tylko zrewidowało rezerwy saudyjskie, ale może też pomóc zwiększeniu przejrzystości tamtejszych firm naftowych, szczególnie, że nadal rozważane są plany związane z wejściem na giełdę państwowego giganta, koncernu Saudi Aramco.

Ropa naftowa, jedna z rafinerii koncernu Saudi Aramco
Zobacz więcej

Ropa naftowa, jedna z rafinerii koncernu Saudi Aramco fot. Bloomberg

Według amerykańskiej firmy konsultingowej DeGolyer i MacNaughton,  na koniec 2017 r. koncern Aramco miał 263,1 mld baryłek ropy naftowej czekającej na wydobycie. To o 2,2 mld baryłek więcej niż Aramco zgłosiło w swoim ostatnim rocznym raporcie.

Zgodnie z badaniem, zasoby gazu ziemnego Aramco wynoszą łącznie 319,5 bln stóp sześciennych. Firma, która nie jest istotnym graczem na rynku gazu, zgłosiła wcześniej, że jej rezerwy wynoszą 302,3 bln stóp sześciennych.

Arabia Saudyjska ma dodatkowe rezerwy na obszarze wzdłuż granicy z Kuwejtem, które pozostawały nietknięte z powodu sporu między sąsiadami. Łącznie z tak zwaną strefą neutralną, rezerwy ropy  Arabii Saudyjskiej wynoszą 268,5 mld baryłek w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami wynoszącymi 266,3 mld baryłek, podsumowuje DeGolyer i MacNaughton.

Saudyjczycy zlecili przeprowadzenie audytu w ramach swojego planu publicznego sprzedaży akcji Aramco, największej na świecie firmy naftowej.

Saudyjski minister energetyki i przewodniczący Aramco Khalid al-Falih powiedział, że królestwo spodziewa się, że pierwsza oferta publiczna dla Aramco odbędzie się w 2021 r. Wcześniej liczono na osiągnięcie wyceny na poziomie 2 bln USD i zebranie około 100 mld USD od inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu