Rezerwy ustalą wyniki banków

Kamil Zatoński
opublikowano: 28-07-2009, 07:07

Mniejsze dochody odsetkowe, nieco lepsze — z prowizji i opłat, podobne do tych przed rokiem koszty operacyjne i dużo wyższe koszty rezerw. Wynik netto będzie zdecydowanie niższy niż rok temu i o 10 proc. mniejszy, niż w pierwszych trzech miesiącach roku.

Tak w skrócie, według prognoz analityków biur maklerskich, będą wyglądały osiągnięcia dziewięciu największych giełdowych banków. Mimo kilku symptomów osiągnięcia dna, wszystko wskazuje na to, że nie będzie to jeszcze ostatni kwartał pogorszenia rezultatów sektora. Dopiero w IV kwartale, ze względu na niską bazę, niektóre pozycje branżowego rachunku zysków i strat poprawią się w ujęciu rocznym.

Na razie jednak specjaliści spodziewają się, że łączny wynik netto dziewięciu banków wyniesie 1,36 mld zł. Po 41-procentowym spadku w IV kwartale 2008 r. i 52-procentowym w I kwartale tego roku teraz wynik będzie gorszy o 56 proc. Dwa banki — BRE (co jest już pewne, bo bank przedstawił wstępne wyniki) oraz prawdopodobnie Millennium odnotują stratę netto. Trzy — Handlowy, BZ WBK i ING BSK — będą miały za to lepszy wynik niż w I kwartale. Stanie się tak głównie dlatego, że banki te miały relatywnie słaby początek roku (niska baza).

W ujęciu kwartalnym najbardziej widoczna zmiana w wynikach sektora to o 9 proc. wyższe saldo rezerw. W sumie według analityków mają one wynieść 1,8 mld zł, i to mimo że obciążenie ze strony odpisów należności związanych z opcjami walutowymi ma być mniejsze. Już jednak przypadek BRE Banku, który zawiązał 440 mln zł rezerw, a więc dużo więcej, niż przewidywali specjaliści (np. analitycy Ipopemy szacowali, że będzie to 266 mln zł) pokazuje, że w tej tradycyjnie najmniej przewidywalnej pozycji rachunku zysków i strat może być kilka niespodzianek.

Więcej na ten temat we wtorkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane