Rezultaty Pekao SA osłabił IV kwartał

Beata Tomaszkiewicz
20-02-2004, 00:00

Wyższy zysk netto niż w 2002 r. Ale wzrost rezerw i kosztów oraz kiepski IV kwartał spowodowały nerwową reakcję inwestorów.

O 2 proc. spadła na otwarciu wartość akcji Pekao SA. W ciągu dnia kurs nadal szedł w dół, by ostatecznie zamknąć się przy cenie 22 zł — ze stratą ponad 3 proc. To reakcja inwestorów na wyniki czwartego kwartału.

— Rynek przesadza. Wiele wyników cząstkowych było do przewidzenia — komentuje Andrzej Powierża, analityk DI BRE Banku.

Przyznaje jednak, że porównując czwarty kwartał 2002 r. z czwartym kwartałem 2003 r., niektóre spadki mogły przerazić inwestorów.

Winne obligacje

W całym 2003 r. Pekao SA zarobił netto 919,1 mln zł. To rezultat o 19,4 proc. wyższy od tego z 2002 r.

— Ale licząc IV kwartał 2003 r. do IV kwartału 2002 r. wynik netto spadł o ponad 50 proc. Podobny spadek zaliczył zysk operacyjny, choć w całym ubiegłym roku był nieco wyższy niż rok wcześniej — zauważa Andrzej Powierża.

Jego zdaniem, jest to między innymi rezultat strat na obligacjach. Inwestorów mógł zaniepokoić także wzrost rezerw. W czwartym kwartale bank utworzył ich 183 mln zł, prawie o 100 mln zł więcej niż szacowali analitycy. W dodatku udział kredytów nieregularnych zwiększył się w grupie w 2003 r. o 3,5 proc. — do 24,7 proc. Konkurencja wykazywała ich spadek.

Część analityków jest zdania, że Jan Krzysztof Bielecki, nowy prezes, który w Pekao jest od jesieni, mógł przeprowadzić dodatkowe porządki. Bank zanotował wzrost kosztów działania — w całym roku prawie o 5 proc., co może być związane z amortyzacją systemu informatycznego. Zaliczył też potężny spadek przychodów z odsetek — o 1,4 mld zł, do 3,8 mld zł, i niewielki wzrost przychodów z prowizji.

Szybsza sprzedaż

Analitycy sądzą, że dopiero po rezultatach drugiego kwartału będzie można oszacować, jak sobie bank poradzi w całym 2004 r.

— Nastawiamy się na zdecydowanie szybszą sprzedaż produktów, przede wszystkim kredytów dla klientów indywidualnych i sektora MSP, a także kredytów hipotecznych. Chcemy także zmniejszyć koszty. To powinno przynieść zdecydowaną poprawę zysku — mówi prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Rezultaty Pekao SA osłabił IV kwartał