Rhodium: dane o PKB Chin z ostatnich lat zbyt "gładkie"

opublikowano: 14-08-2019, 08:52

Wzrost gospodarczy Chin był zbyt stabilny przez ostatnie cztery lata, co oznacza iż dane były „wygładzane”. To grozi błędami polityki, twierdzą analitycy Rhodium Group.

Logan Wright i Daniel Rosen przeanalizowali dane z największych 20 gospodarek z ostatnich lat i nie znaleźli podobnej stabilności w szacunkach tempa wzrostu, co w Chinach. Mieściło się ono w zakresie 6,2-7,0 proc. w okresie ostatnich czterech lat.

- Jeśli wydaje się to zbyt gładkie, to dlatego, że tak jest. Raportowane przez Chiny tempo wzrostu jest znaczącym odstępstwem, według wszelkich standardów – napisali analitycy Rhodium Group.

Dyskusja o rzetelności publikowanych przez Chiny danych makro trwa od lat. Obecny premier Li Keqiang przyznał w 2007 roku, że niektóre regionalne dane o PKB były manipulowane i nierzetelne. W ubiegłym roku Ning Jizhe, szef chińskiego urzędu statystycznego zapewniał, że manipulacja danymi należy już do przeszłości.

Nieprawdziwe dane grożą podejmowaniem błędnych decyzji w oparciu o nie, zwracają uwagę Wright i Rosen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane