Richter Gedeon i Polfa Grodzisk walczą z Novartisem

JBR
opublikowano: 11-06-2007, 00:00

Sąd zastanawia się, czy wynalazek Novartisu, polegający na wytwarzaniu terbinafiny, w ogóle jest wynalazkiem.

Sąd zastanawia się, czy wynalazek Novartisu, polegający na wytwarzaniu terbinafiny, w ogóle jest wynalazkiem.

Węgierski Richter Gedeon, który produkuje leki na bazie terbinafiny, i Polfa Grodzisk, która je w Polsce rozprowadza, nie uznają wynalazku Novartisu. Ponieważ został on opatentowany osiem lat temu, domagają się unieważnienia. Spór trafił na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Terbinafina to substancja czynna wchodząca w skład leków przeciwgrzybiczych. Preparaty z tym związkiem produkują Richter Gedeon i Polfa jako terbisil i Novartis jako lamisilatt. Substancja występuje w przyrodzie w postaci dwóch tzw. izomerów geometrycznych — cząsteczki różnią się usytuowaniem atomów wodoru. Tylko jedna z tych postaci, tzw. izomer trans, wykazuje działanie przeciwgrzybicze. Rozdzielenie obu izomerów jest jednak trudne, a wynalazek Novartisu opiera się — w dużym skrócie — na wytrącaniu ich w odpowiednich rozpuszczalnikach.

Zdaniem rzeczników patentowych Richtera i Polfy, wynalazek tak opisany nie jest w ogóle wynalazkiem, bo nie da się zastosować. Rozpuszczalnik, który działa, to octan etylu, ale opis patentowy Novartisu wymienia go tylko jako jeden ze sposobów. Urzędy patentowe Węgier, Czech, Słowacji kazały Novartisowi zawęzić patent właśnie do octanu etylu.

— Co do stosowania wynalazku, to Novartis opiera na nim swoją produkcję od 20 lat — odpiera zarzuty Agnieszka Jakobsche, rzecznik patentowy Novartisu.

Sąd wyda wyrok za dwa tygodnie. W Urzędzie Patentowym natomiast toczy się postępowanie z wniosku Novartisu o unieważnienie podobnego patentu Richtera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu