Rieder: tym razem odwrócona krzywa rentowności nie zapowiada recesji

opublikowano: 06-12-2018, 13:54

Spłaszczenie i odwrócenie na pewnym odcinku krzywej rentowności obligacji USA wystraszyło rynki. Rick Rieder, szef inwestycji w obligacje w BlackRock nie wierzy jednak, że tym razem jest to sygnał recesyjny.

- Historycznie takie odwrócenie krzywej nie było najlepszym barometrem - powiedział Rieder. 

Jego zdaniem, gospodarka USA nie wyhamuje, a inflacja będzie spadać. Spodziewa się 2 proc. wzrostu gospodarczego USA w przyszłym roku.

- Spowalniamy. W drugim kwartale tempo wzrostu wynosiło 4 proc. Mamy ten niesamowity wiatr w żagle w postaci polityki fiskalnej i podatkowej – powiedział Rieder. - Nie uważam, że będziemy mieli recesję w 2019 roku i uważam za wątpliwe, że dojdzie do niej w 2020 roku. Ale wyraźnie zwalniamy – dodał.

Jego zdaniem, spowalnia „wrażliwa na wzrost stóp” część gospodarki, związana z kredytami hipotecznymi, nieruchomościami mieszkaniowymi i pożyczkami dla małego biznesu. 

Choć Rieder nie obawia się recesji, to uważa iż sytuację może zmienić powrót i eskalacja wojny handlowej USA z Chinami.

- To mogłoby mieć wpływ na wzrost i inflację. Łatwo przewidzieć co oznaczałoby to dla ryzykownych aktywów. Znalazłyby się pod presją – powiedział. – Dla stóp to bardziej dwuznaczne. To będzie obniżało wzrost. Spowoduje ucieczkę do jakości. Ostatecznie myślę, że bardziej spowolni wzrost niż zwiększy inflację – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu