Riksbank jako pierwszy zastosował ujemną stopę depozytową

MD, ft.com
29-08-2009, 15:26

Przeszło to bez echa, a tymczasem szwedzki Riksbank, jako pierwszy bank centralny, zdecydował się na zastosowanie ujemnej depozytowej stopy procentowej. Wynosi ona 25 pkt. bazowych.

The Financial Times zwraca uwagę, że na takie rozwiązanie nie poszli nawet Japończycy w najgorszym momencie kryzysu finansowego. Ujemna stopa depozytowa, czyli pobieranie odsetek przez bank centralny od depozytów składanych w nim przez banki komercyjne, ma skłonić te drugie do wzmożenia akcji kredytowej i zapobiec tzw. pułapce płynności. Tej ostatniej doświadczyła Japonia w pierwszych latach XXI wieku. 

Riksbank ma nadzieję, że banki komercyjne, chcąc uniknąć płacenia za trzymanie pieniędzy na depozycie, zwiększą akcję kredytową lub zaczną kupować aktywa, np. obligacje skarbowe i obligacje spółek, co efektywnie obniży ich rentowność. To z kolei pomoże gospodarce. Według FT, największym zwolennikiem ujemnej stopy depozytowej w szwedzkim banku centralnym jest wicegubernator Lars Svensson. Podczas lipcowego posiedzenia władz Riksbanku miał on przekonywać, że „nie ma nic dziwnego w ujemnej stopie procentowej”.

Henrik Mitelman, główny strateg rynku instrumentów dłużnych w SEB powiedział, że to, co zrobił Riksbank jest bardzo odważne i sygnalizuje rynkowi determinację banku centralnego w utrzymaniu stóp w pobliżu zera do momentu trwałego pojawienia się ożywienia gospodarczego.

Carl Milton, analityk rynku obligacji z Danske Bank w Sztokholmie uważa jednak, że w decyzji Riksbanku nie ma co dopatrywać się niczego pionierskiego, jak się to przedstawia. Wskazuje on, iż banki zwykle utrzymują stopę depozytową o 50 pkt. bazowych poniżej stopy repo. Kiedy Riksbank obniżył zatem tą ostatnią do historycznego minimum, wynoszącego 0,25 proc., nic dziwnego, że stopa depozytowa znalazła się na poziomie minus 0,25 proc.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, ft.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Riksbank jako pierwszy zastosował ujemną stopę depozytową