Riksbank prosi parlament o interwencję

aktualizacja: 19-06-2017, 13:56

Bank centralny Szwecji alarmuje w sprawie swojej niezależności w związku z rządowymi planami, przewidującymi redukcję o połowę rezerw walutowych.

W tekście opublikowanym w jednym ze szwedzkich dzienników dwoje wiceszefów Riksbanku wzywa parlament, aby interweniował w sprawie potwierdzenia niezależności banku centralnego od wpływu polityków.

- Jest niejasne, czy celem propozycji rządu nie jest rozpoczęcie politycznej kontroli nad wielkością rezerw walutowych – napisali Per Jansson i Cecilia Skingsley.

Wyrazili nadzieję, że parlament wyjaśni tą sytuację i opowie się za niezależnością banku centralnego i utrzymaniem przez niego zadania zarządzania wsparciem banków podczas kryzysów.

W marcu rząd Szwecji zaproponował wykorzystanie podczas ewentualnego kryzysu  ponad połowy rezerw walutowych i przeniesienie części odpowiedzialności za działania kryzysowe do krajowego biura obsługi długu. Riksbank sprzeciwia się tym planom. Wskazuje, że ich realizacja zwiększa ryzyko fiaska, bo spowalnia tempo wspierania banków podczas kryzysu.

- To dość wyjątkowe, że kierują sprawę bezpośrednio do polityków – powiedział Robert Bergqvist, główny ekonomista SEB w Sztokholmie. – Nie przypominam sobie, aby zrobili coś takiego wcześniej – dodał. 

Rząd Szwecji argumentuje, że zdolność działań podczas kryzysu nie będzie ograniczona. Jego plan przewiduje możliwość wykorzystania ok. 250 mld SEK rezerw banku centralnego, obniżenie długu Szwecji o ok. 5 pkt procentowych PKB, i danie w ten sposób przyszłym rządom więcej przestrzeni do działania. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Riksbank prosi parlament o interwencję