Rimsevics: polityka EBC nie zdaje egazaminu

Polityka agresywnego drukowania pieniędzy prowadzona przez Europejski Bank Centralny nie zdała egzaminu i nie przełożyła się znaczące zwiększenie wzrostu gospodarczego w strefie euro, ocenia Ilmars Rimsevics, prezes łotewskiego banku centralnego zasiadający we władzach EBC. Cytowany przez agencję Reuters oficjel jest trzecią tak wysoko postawioną osobą decydującą o poziomie stóp procentowych w Eurolandzie, która w ostatnich dniach wyraża swoje rozczarowanie programem EBC.

Rimsevics obwinia za taką sytuację brak postępów w sprawie reform gospodarczych oraz pakiet stymulacyjny Komisji Europejskiej, które ograniczyły zaufanie i akcje kredytową, mimo ogromnego zastrzyku gotówki, jaki EBC dostarcza od 2015 r.

Ilmars Rimsevics
Zobacz więcej

Ilmars Rimsevics

Bloomberg

Ten zalew pieniędzy prowadzony przez EBC pomógł ustabilizować sytuację, ale tak naprawdę nie dał znaczącego impulsu dla ogólnego rozwoju gospodarki – powiedział Łotysz. Powołując się na swój kraj jako przykład, Rimsevics wskazuje, że większość pieniędzy jakimi EBC zasilił łotewską gospodarkę trafiła "na rachunki bankowe i czeka na lepsze czasy".

Ostatnio EBC rozszerzył swój program skupu obligacji do końca 2017 r., twierdząc, że był przekonany, iż inflacja zmierza do celu ustanowionego na poziomie prawie 2 proc.

Przed Rimsevicsem krytyczną opinię o działaniach EBC wyraził główny ekonomista tej instytucji Peter Praet, architekt programu quantitative easing (QE), który ocenił wpływ programu luzowania ilościowego  na inflację jako rozczarowujące. 

Ostre uwagi do programu wyraził też prezes Bundesbanku Jens Weidmann, uważający, że banki centralne są w dużej mierze bezsilne jeśli chodzi o ożywianie popytu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rimsevics: polityka EBC nie zdaje egazaminu