RIO komplikuje plany finansowania Modlina

MBE
25-07-2011, 09:52

By emisja obligacji dla lotniska doszła do skutku, trzeba znaleźć sposób na rozporządzenie ministra finansów.

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin we wrześniu lub październiku zamierza wypuścić obligacje na kwotę 150 mln zł. Wydawało się, że sprawy idą bezproblemowo. Emisją miał się zająć bank Pekao SA, ale jednym z warunków było podpisanie tzw. umowy wsparcia przez jednego z właścicieli portu - czyli samorząd województwa mazowieckiego. To krok, który zwiększał bezpieczeństwo instytucji finansowej. Urząd Marszałkowski wysłał w tej sytuacji pytanie do Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO), czy musi potencjalne zobowiązania z tytułu tej umowy wpisywać do zadłużenia. Dodajmy, że samorząd Mazowsza nie może sobie na to specjalnie pozwolić.
- To powiększyłoby dług województwa o 1 punkt procentowy, a zarząd postanowił, że nie będzie go zwiększać - mówi Marek Miesztalski, skarbnik Mazowsza.
W tej chwili dług województwa (do dochodów) kształtuje się na poziomie 55-57 proc. (dopuszczalne jest 60 proc.).
RIO w Warszawie oceniła zobowiązania wynikające z projektu umowy wsparcia, jaką miał podpisać z bankiem samorząd, w oparciu o kontrowersyjne rozporządzenie ministra finansów z 23 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych. Zgodnie z nim do długu publicznego zalicza się m.in. umowy nienazwane o terminie zapłaty dłuższym niż rok, związane z zakupem usług, dostaw i robót budowlanych, które wywołują skutki ekonomiczne podobne do pożyczki lub kredytu.
- Naszym zdaniem, projektowana umowa wsparcia jest umową, którą należy zaliczyć do długu, bowiem okres, na który przewidziane było wsparcie, dotyczył kilku lat. W tym czasie samorząd zobowiązał się do wniesienia wkładu pieniężnego w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa - Modlin. Poza tym zawarte w niej było zobowiązanie do udzielenia dodatkowego wsparcia finansowego spółki, gdyby przekroczyła projekt kosztów. Polegałoby ono również na wniesieniu wkładu pieniężnego w zamian za objęcie nowych udziałów. Izba zwróciła też uwagę, że postanowienia projektowanej umowy dotyczące dodatkowego wsparcia finansowego spółki skutkowałyby zaciągnięciem przez województwo zobowiązań o nieoznaczonej wysokości. W ocenie izby projektowana umowa wsparcia, jaką zamierzał podpisać samorząd województwa, ma cechy tytułu dłużnego wymienione w rozporządzeniu ministra – mówi Bożena Zych, członek kolegium RIO w Warszawie.
Samorząd Mazowsza nie daje jednak za wygraną.
- Prawnicy pracują w tym momencie nad sposobem, który z jednej strony pozwoli uniknąć konieczności zaliczenia umowy wsparcia do długu, a z drugiej da zabezpieczenie bankowi. Chcemy zamknąć sprawę we wrześniu i wyemitować obligacje tak, żeby spółka dysponowała nimi w IV kwartale, kiedy będą potrzebne do zapięcia finansowania - mówi Marek Miesztalski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Samorządy / RIO komplikuje plany finansowania Modlina