Rio Tinto jest również zainteresowany WMC Resources

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 10-03-2005, 07:58

Rio Tinto Group, trzecia na świecie pod względem wielkości spółka wydobywcza może wystąpić z kontrofertą na przejęcie WMC Resources. Przed kilkoma dniami o chęci nabycia udziałów w WMC poinformował lider branży, australijski BHP Billiton. Wartość jego oferty opiewa na 7,3 mld USD.

Rio Tinto Group, trzecia na świecie pod względem wielkości spółka wydobywcza może wystąpić z kontrofertą na przejęcie WMC Resources. Przed kilkoma dniami o chęci nabycia udziałów w WMC poinformował lider branży, australijski BHP Billiton. Wartość jego oferty opiewa na 7,3 mld USD.

Jest o co walczyć gdyż niezależnie od tego, która ze spółek przejmie kontrolę nad WMC zostanie trzecim na świecie producentem niklu, wiceliderem w produkcji miedzi i posiadaczem największych zapasów uranu. Kapitalizacja takiej spółki kształtowała by się na poziomie niemal 100 mld USD.

Oferta Rio może być o tyle atrakcyjniejsza dla akcjonariuszy WMC, gdyż niemal połowa z nich w przypadku wygranej BHP musiałby zapłacić od tej transakcji dodatkowy 15-proc. podatek.

WST, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane