Czytasz dzięki

Rita osłabła i na razie nie spowodowała ofiar śmiertelnych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-09-2005, 20:48

Przejściu słabnącego huraganu Rita przez Teksas nie towarzyszą ofiary śmiertelne - poinformował w sobotę burmistrz Houston, Bill White. Według eksperta ds ubezpieczeń, szkody wyrządzone przez Ritę nie będą bardzo duże i nie przekroczą tych spowodowanych przez huragany zeszłoroczne.

Przejściu słabnącego huraganu Rita przez Teksas nie towarzyszą ofiary śmiertelne - poinformował w sobotę burmistrz Houston, Bill White. Według eksperta ds ubezpieczeń, szkody wyrządzone przez Ritę nie będą bardzo duże i nie przekroczą tych spowodowanych przez huragany zeszłoroczne.

    White, który poinformował na konferencji prasowej o braku ofiar śmiertelnych Rity, zaznaczył jednak, że ewakuowana ludność nie powinna spieszyć się z natychmiastowym powrotem do domów.      "Powroty powinny odbywać się stopniowo" - podkreślił burmistrz Houston, apelując do ludności o posłuszeństwo wobec wskazówek władz, które zajmą się organizowaniem powrotu.

    Przed zbliżaniem się Rity, w ciągu dwóch ostatnich dni główne drogi wyjazdowe z Houston zapełniły 3 miliony uciekających przed huraganem ludzi. 

    Burmistrz poinformował także, ze zeszłej nocy w mieście doszło do 28 rabunków i 16 aresztowań.

    Według głównego ekonomisty Instytutu Informacji o Ubezpieczeniach (III) Roberta Hartwiga, Rita spowoduje "o wiele mniej istotne" straty.

    Hartwig powiedział, że nie przekroczą one strat wyrządzonych przez każdy z czterech huraganów zeszłorocznych, które kosztowały ubezpieczycieli 4-8 mld dolarów. 

     Podkreślił on, że Rita uderzyła w Stany Zjednoczone będąc w skali Saffira-Simpsona huraganem 3., a nie 4. kategorii, jak Katrina.

     Co więcej, Rita przeszła przez strefę nie tak gęsto zaludnioną, omijając Houston i Galveston w Teksasie, i nie wywołała powodzi na wielkich obszarach, jak stało się przy przejściu Katriny 29 sierpnia - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane