CBA w siedzibie KNF

opublikowano: 14-11-2018, 13:13
aktualizacja: 14-11-2018, 15:10

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedziby Komisji Nadzoru Finansowego i zabezpieczają dokumentację związaną z Getinem, Idea Bankiem i GetBackiem.

Chcesz być na bieżąco z tematem afery w KNF zobacz TUTAJ>>

"Prokuratura powierzyła do prowadzenia  Delegaturze CBA w Warszawie śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków przez Przewodniczącego KNF. Agenci CBA bezzwłocznie po otrzymaniu polecenia prokuratury weszli do siedziby Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie i zabezpieczają materiały dowodowe - protokoły i nagrania posiedzeń KNF dotyczące postępowania naprawczego Getin Banku, aktualizacji tego programu naprawczego, ochrony kapitału Getin Banku oraz posiedzeń KNF dotyczących sytuacji w Idea Bank SA,  a w szczególności nabycia udziałów w GetBack SA oraz sprzedaży obligacji GetBack SA. Czynności  trwają" - poinformował w komunikacie Piotr Kaczorek z CBA.

Wcześniej stacja RMF FM informowała, że Marek Chrzanowski, który wczoraj zrezygnował z funkcji szefa komisji, był dziś w siedzibie urzędu i mógł mieć dostęp do wszystkich dokumentów.

W KNF zapewniono jednak że Marek Chrzanowski utracił dostęp do wewnętrznego systemu komputerowego oraz materiałów wrażliwych.

Jacek Barszczewski w oddzielonym oświadczeniu UKNF podkreślił, że "Komisja Nadzoru Finansowego oraz obsługujący ją Urząd Komisji Nadzoru Finansowego funkcjonują nieprzerwanie oraz bez zakłóceń, realizując swoje ustawowe zadania".

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Chrzanowski w marcu 2018 r. miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. Na środę rano do KPRM Chrzanowskiego wezwał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zażądał też natychmiastowych wyjaśnień od szefa KNF oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, na konferencji prasowej poinformował, że wydał katowickiemu wydziałowi Prokuratury Krajowej wszczęcia śledztwa w sprawie popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

- Wskazałem wstępną kwalifikację prawną czynu z paragrafu  z art. 231 par. 2 kodeksu karnego, tj. przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią. Jest to wstępna kwalifikacja, która w toku śledztwa może ulegać zmianie - powiedział Zbigniew Ziobro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu