RN KGHM odwołała prezesa, 24 lutego możliwe dalsze zmiany

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-02-2006, 18:02

Rada Nadzorcza KGHM Polska Miedź SA odwołała w piątek ze stanowiska prezesa spółki Marka Szczerbiaka. Jak powiedział PAP członek RN Leszek Hajdacki, na jego miejsce Rada "delegowała jednego ze swoich członków, Krzysztofa Skórę, do pełnienia funkcji prezesa zarządu, na okres nie dłuższy niż trzy miesiące".

Rada Nadzorcza KGHM Polska Miedź SA odwołała w piątek ze stanowiska prezesa spółki Marka Szczerbiaka. Jak powiedział PAP członek RN Leszek Hajdacki, na jego miejsce Rada "delegowała jednego ze swoich członków, Krzysztofa Skórę, do pełnienia funkcji prezesa zarządu, na okres nie dłuższy niż trzy miesiące".

Hajdacki dodał, że oznacza to, iż Skóra będzie jedynie pełnił obowiązki prezesa koncernu.

Na 24 lutego wyznaczono kolejne posiedzenie Rady Nadzorczej koncernu, na którym prawdopodobnie nastąpią dalsze zmiany w zarządzie spółki - poinformował PAP Hajdacki.

"W planowanym porządku obrad 24 lutego jest bowiem punkt +zmiany w zarządzie+ i jestem przekonany, że one nastąpią" - powiedział Hajdacki.

"Ubolewam, że resort posiłkuje się doraźnymi zmianami, zamiast zaproponować nam kandydata, który docelowo będzie pełnił funkcję prezesa" - dodał.

48-letni Krzysztof Skóra jest z wykształcenia ekonomistą. Ukończył studia podyplomowe Finanse i Bankowość w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ostatnio był skarbnikiem gminy Ruja. Wcześniej, w latach 1999 - 2002 był wiceprezesem zarządu należącej do KGHM Dolnośląskiej Spółki Inwestycyjnej (w latach 1995 -1997 był tam też dyrektorem departamentu polityki finansowej). Piastował również funkcję wiceprezesa zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W przeszłości był już ponadto członkiem Rady Nadzorczej KGHM Polska Miedź SA.

Odwołanemu w piątek prezesowi RN zaproponowała stanowisko doradcy zarządu spółki. Nie wiadomo jeszcze, czy Marek Szczerbiak przyjmie tę propozycję.

Rada Nadzorcza KGHM obradowała w piątek w nowym składzie. Na styczniowym Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy (NWZA) Skarb Państwa, główny akcjonariusz - dysponujący ponad 44 proc. akcji - wymienił swoich przedstawicieli w Radzie, powołując do niej pięciu nowych członków i pozostawiając jednego dotychczasowego przedstawiciela resortu.

Rada w piątek ukonstytuowała się. Jej przewodniczącym został Antoni Dynowski, wiceprzewodniczącym Maciej Kruk, a sekretarzem Józef Czyczerski (przewodniczący sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność"), jeden  z trzech reprezentantów załogi w radzie.

Obsadzając większość miejsc w Radzie Nadzorczej, Skarb Państwa ma wpływ na skład zarządu, ponieważ Rada Nadzorcza powołuje i odwołuje prezesa i jego zastępców.

Zarząd KGHM nadal będzie pracował w okrojonym składzie, gdyż pod koniec roku Rada Nadzorcza koncernu, w starym składzie, zawiesiła dwóch członków zarządu spółki - Wiktora Błądka oraz Andrzeja Kruga. Ten ostatni w zarządzie KGHM odpowiadał za sprawy pracownicze, natomiast Błądek, wcześniej prezes firmy, od połowy 2005 roku jest członkiem zarządu wybranym przez załogę.

W przypadku zawieszenia w obowiązkach członka zarządu, osoba taka nie bierze udziału w pracach zarządu, nie ma prawa podejmowania decyzji i reprezentowania spółki. Zachowuje natomiast prawo do wynagrodzenia.

Mirosława Szczecińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane