Rada Nadzorcza uznała za konieczne prowadzenie dalszych pogłębionych badań i dyskusji w ramach podmiotów sektora naftowego oraz władz publicznych nad ewentualnymi, możliwymi formami przekształceń organizacyjnych i własnościowych lub współpracy pomiędzy podmiotami branży naftowej.
Rada Nadzorcza stoi na stanowisku, iż przekazywanie informacji o ewentualnych przekształceniach właścicielsko-organizacyjnych, bez podparcia ich poważnymi i wnikliwymi analizami skutków przekształceń, jest przedwczesne i wysoce szkodliwe dla spółek sektora naftowego, akcjonariuszy oraz konsumentów.
Rada Nadzorcza uznaje, iż w interesie Grupy LOTOS S.A. konieczna jest realizacja średniookresowej strategii w zakresie programów inwestycyjnych związanych z norweskim kierunkiem pozyskania surowca i pełnej realizacji, zatwierdzonego uchwałą Rady Nadzorczej "Programu 10+" (dawniej określanego "Programem Kompleksowego Rozwoju Technicznego), gdyż są zgodne z przyjętą "Polityką Rządu RP dla przemysłu naftowego w Polsce", interesem akcjonariuszy, w tym Skarbu Państwa.
Dodatkowo Rada Nadzorcza (RN) wyraziła zgodę na zaciąganie przez Grupę LOTOS S.A. (GL S.A.) zobowiązań na transakcje zabezpieczające ceny ropy i produktów naftowych.
Zarząd GL S.A. przedstawił członkom RN informacje
dotyczące stanu
i perspektyw w zakresie poszukiwań, dokumentowania złóż i
wydobycia ropy naftowej; koncesji poszukiwawczych, rozpoznawczych i wydobywczych
oraz innych form dostępu do złóż ropy naftowej. Po zapoznaniu się z
przedstawionymi informacjami Rada Nadzorcza zaakceptowała rozwój działalności GL
S.A. w zakresie wydobycia ropy naftowej na szelfie norweskim i udzieliła p.
Pawłowi Olechnowiczowi, Prezesowi Zarządu spółki zgody na kierowanie radą
dyrektorów nowo tworzonego podmiotu z siedzibą w Stavanger w Norwegii.
O szczegółach związanych z rozwojem działalności
wydobywczej w Norwegii, zgodnie z ostatnimi deklaracjami p. Pawła Olechnowicza,
spółka poinformuje w październiku.