RN PKN Orlen: Nigdy nie wyłączono możliwości wyboru prezesa spoza listy

04-08-2004, 16:48

Rada nadzorcza PKN Orlen odniosła się do formułowanego przez resort skarbu zarzutu odstąpienia przez nią od ustalonej procedury wyboru prezesa spółki. Według MSP miał on zostać wskazany spośród kandydatów przedstawionych przez firmę headhunterską.

29 lipca prezesem PKN Orlen został Jacek Walczykowski. Wywołało to kontrowersje gdyż nie był on jednym z 14 kandydatów, którzy znaleźli się na liście przedstawionej przez firmę headhunterską.

- Decyzja Rady o powołaniu na stanowisko prezesa Zarządu kandydata spoza listy oznacza odstąpienie od przyjętej procedury – głosił komunikat MSP wydany 29 lipca.

W wydanym w środę stanowisku rada nadzorcza PKN Orlen informuje, że nigdy nie zdecydowała o wyłączeniu możliwości wyboru prezesa spółki spośród kandydatów innych niż przedstawieni przez firmę headhunterską.

- W przekonaniu Rady Nadzorczej ustanowienie a priori ograniczenia możliwości wyboru Prezesa Zarządu PKN ORLEN S.A. wyłącznie spośród kandydatów przedstawionych przez firmę headhunterską nie tylko mogłoby godzić w interes spółki PKN ORLEN S.A., ale oznaczałoby również faktyczne przerzucenie odpowiedzialności za wybór Prezesa Zarządu PKN Orlen S.A. na firmę headhunterską – głosi wydany komunikat zawierający stanowisko rady nadzorczej.

Rada zwraca uwagę, że ‘nigdy nie przyjęła procedury zamykającej […] możliwość powołania na stanowisko Prezesa Zarządu osoby innej niż zaproponowana przez firmę headhunterską’. Tłumaczy także, że po stwierdzeniu, że żaden z kandydatów przedstawionych przez firmę headhunterską nie uzyskał wymaganej liczb głosów dokonała w głosowaniu tajnym wyboru prezesa spoza kręgu wskazanych kandydatów. Rada nadzorcza podkreśla, że osoba Jacka Walczykowskiego ‘w pełni gwarantuje wykonywanie tej odpowiedzialnej funkcji’.

5 sierpnia ma odbyć się NWZA PKN Orlen. Prawdopodobnie dojdzie w jego trakcie do zmian w składzie rady nadzorczej spółki.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / RN PKN Orlen: Nigdy nie wyłączono możliwości wyboru prezesa spoza listy