RN PKO BP pozytywnie zaopiniowała rekomendację zarządu ws. dywidendy

  • PAP
opublikowano: 19-04-2018, 17:10
aktualizacja: 19-04-2018, 17:12

Rada Nadzorcza PKO Banku Polskiego pozytywnie zaopiniowała rekomendację zarządu banku, by z zysku wypracowanego w 2017 r. wypłacić 687,5 mln zł dywidendy, czyli 0,55 zł brutto na akcję - poinformowała w komunikacie spółka. Na 18 maja zwołane jest Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

"Rada Nadzorcza PKO Banku Polskiego pozytywnie zaopiniowała rekomendację zarządu Banku, by z zysku wypracowanego w 2017 roku wypłacić 687,5 mln zł dywidendy, czyli 0,55 zł brutto na akcję. Propozycja jest spójna z polityką dywidendową banku oraz indywidualnym zaleceniem regulatora, a jednocześnie pozwala na dalszy dynamiczny rozwój PKO Banku Polskiego przy zachowaniu bardzo bezpiecznych poziomów miar adekwatności kapitałowej. Ostateczną decyzję w sprawie podziału zysku za 2017 rok podejmie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które odbędzie się 18 maja 2018 r." - napisano w czwartkowym komunikacie.

Jak podano, zarząd rekomenduje przeznaczenie na dywidendę 24,8 proc. zysku za 2017 r., co daje 0,55 zł brutto na akcję.

"Propozycja ta jest zgodna z indywidualnym zaleceniem Komisji Nadzoru Finansowego, która potwierdziła, że PKO Bank Polski spełnia wymogi do wypłaty dywidendy w wysokości do 25 proc. zysku za ubiegły rok. Zgodnie z projektem uchwały Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia dniem dywidendy (dniem nabycia praw do dywidendy) będzie 8 sierpnia, a dniem wypłaty dywidendy będzie 22 sierpnia 2018 r." - czytamy.

Bank podkreśla, że zdolność do wypłaty dywidendy jest celem zapisanym w strategii PKO Banku Polskiego.

"Bank realizując swoją misję wspiera rozwój Polski i Polaków, a jednocześnie bardzo rygorystycznie trzyma się zasady ostrożnego zarządzania. Pozwala to na utrzymanie wszystkich wymogów regulacyjnych na bezpiecznym poziomie, a jedocześnie na intensywny wzrost skali działania organizacji i umacnianie pozycji w kluczowych segmentach rynku finansowego. Bank tworzy w ten sposób wartość dodaną dla akcjonariuszy, z którymi chce się regularnie dzielić wypracowywanym zyskiem" - napisano.

W 2017 roku Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wypracowała zysk netto w wysokości 3,1 mld zł i był on o 8 proc. wyższy niż przed rokiem. Suma bilansowa Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego wzrosła w 2017 roku o ponad 11 mld zł do blisko 300 mld zł. PKO Bank Polski posiada ponad 8,3 mln kart płatniczych, posiada ponad 21 proc. udział w rynku jeśli chodzi o wydawanie kart debetowych i kredytowych w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu