RN Polic zatwierdziła Program Naprawczy

14-03-2007, 21:48

Rada Nadzorcza Z.Ch. Police zatwierdziła Program Naprawczy, wyraziła także zgodę na realizację wniosków inwestycyjnych oraz zapoznała się ze stanem przygotowań spółki do wprowadzenia systemu REACH.

Zatwierdzony w środę przez Radę Nadzorczą spółki "Operacyjny Program Naprawczy na lata 2007-2009" przewiduje uaktywnienie istotnych dziedzin z punktu widzenia osiąganych wyników finansowych Zakładów Chemicznych "POLICE" SA.

Działania operacyjne, związane z bieżącym funkcjonowaniem firmy obejmują trzy zasadnicze obszary: zakupy i sprzedaż, koszty oraz inwestycje szybkozwrotne.
"POLICE" chcą poprawić kondycję m.in. poprzez aktywizację handlu, która przewiduje zwiększenie sprzedaży rentownych produktów oraz zmianę kierunków sprzedaży, w tym poprzez intensyfikację sprzedaży krajowej. Działania podejmowane w obszarze zakupów i sprzedaży będą widoczne już w wyniku na sprzedaży 2007 roku, poprawiając go o 21 mln zł. W kolejnych latach efekty te wzrosną do 30 mln zł rocznie.
Redukcję kosztów zapewnią działania w zakresie opomiarowania i optymalizacji procesów produkcyjnych, prowadzące do obniżenia kosztów surowców, materiałów i energii. Optymalizacji będzie także podlegała struktura organizacyjna Spółki, a także systemy informatyczne.
Istotnym elementem Programu Naprawczego są inwestycje szybkozwrotne, m.in.:
- wykorzystanie gazu ziemnego w miejsce oleju opałowego,
- przedsięwzięcia związane z obniżeniem kosztów produkcji w zakładzie Bieli Tytanowej,
- zastosowanie ekspandera w procesie rozprężania gazu ziemnego
- inwestycje szybkozwrotne w obszarze handlu, których wdrożenie zaowocuje obniżeniem kosztów produkcji i wpłynie na poprawę wyniku.
Przewiduje się, że łączne efekty działań naprawczych dadzą poprawę wyniku brutto na sprzedaży o 56,5 mln zł w 2009 roku.
Program nie obejmuje działań w zakresie: restrukturyzacji majątkowej, w tym procesu zbycia udziału w spółkach zależnych oraz zatrudnienia.

Rada zatwierdza inwestycje

Podczas środowego posiedzenia Rada wyraziła także zgodę na realizację projektów inwestycyjnych. Najważniejszym z projektów które przedłożył Zarząd, do rozpatrzenia przez Radę jest inwestycja umożliwiająca zastąpienie oleju opałowego przez gaz ziemny na instalacjach nawozowych oraz instalacji fluorokrzemianu sodu w Zakładzie Fosforowym. Wartość tego projektu, będącego elementem Programu Naprawczego jako jedna z inwestycji szybkozwrotnych, wynosi 2,8 mln zł.


"POLICE" - REACH

Zarząd Z. Ch. "POLICE" SA przedstawił także Radzie Nadzorczej informację na temat przygotowań Spółki do wprowadzenia systemu REACH, w tym projekt strategii postępowania Spółki we wdrażaniu Dyrektywy REACH oraz projekt rozwiązań organizacyjnych. Zdaniem Spółki najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie członkostwa w międzynarodowych stowarzyszeniach (EFMA i TDMA) i przystąpienie do konsorcjów tworzonych przez członków tych stowarzyszeń. Umożliwi to wykorzystanie potencjału organizacyjnego, ekonomicznego i badawczego największych firm europejskich branży nawozowej i pigmentowej przy ponoszeniu kosztów przygotowania niezbędnej dokumentacji rejestracyjnej.


Bogdan Tychowski
b.tychowski@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / RN Polic zatwierdziła Program Naprawczy