RN TVP zapoznaje się z raportem z audytu spółki

PAP
opublikowano: 21-02-2008, 14:09

Rada nadzorcza TVP zapoznaje się w czwartek z raportem z audytu spółki. Z powodu braku certyfikatów dostępu do informacji niejawnych z posiedzenia wykluczono dwóch członków rady - Piotra Wawrzeńskiego i  Szymona Czynsza.

Sekretarz RN TVP Janusz Niedziela wyjaśnił PAP, że Czynsz i Wawrzeński, w przeciwieństwie do pozostałych członków Rady biorących udział w posiedzeniu, nie mają certyfikatów dostępu do informacji niejawnych, dlatego nie mogli być obecni, gdy rozpatrywane są poufne dokumenty. Według Niedzieli, inaczej doszłoby do złamania ustawy.

Wawrzeński powiedział PAP, że przewodnicząca Janina Goss nie podała mu żadnego uzasadnienia, dla którego wykluczyła go z posiedzenia. Przyznał jednocześnie, że nie ma wciąż certyfikatu dostępu do informacji niejawnych (raport z audytu opatrzony jest klauzulą poufności). Zarzucił jednocześnie TVP, że celowo opóźnia procedurę wydania mu certyfikatu. Jak powiedział, wniosek o jego wydanie złożył w grudniu.

"Jeśli wyklucza się kogoś z posiedzenia, to trzeba to choćby uzasadnić. Ja takiego uzasadnienia nie usłyszałem, czuję się jakby mi postawiono zarzut nielojalności wobec spółki" - powiedział Wawrzeński.

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z Czynszem.

Wawrzeński, który jest także członkiem działającego przy RN TVP trzyosobowego Komitetu Audytu Wewnętrznego jest członkiem RN TVP od 15 listopada 2007 r. Jego kandydaturę zgłosił członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Tomasz Borysiuk. Wcześniej Wawrzeński był członkiem Rady Nadzorczej Radia Lublin.

Czynsz jest członkiem RN od 10 stycznia 2007, jego kandydaturę zgłosili wspólnie dwaj członkowie KRRiT: Tomasz Borysiuk i Lech Haydukiewicz.

Audyt w TVP przeprowadziła firma doradcza Ernst & Young. Zgodnie z ogłoszeniem o przetargu raport z wynikami audytu ma być przedstawiony radzie nadzorczej TVP, a Ministrowi Skarbu do 28 lutego.

O zarządzeniu audytu w TVP zdecydował Minister Skarbu, który chce skontrolować m.in. umowy o pracę z ostatniego roku, finansowanie programów "Przebojowa Noc" i "Gwiazdy Tańczą na lodzie" oraz stan zaawansowania prac nad wspólnym projektem TVP, Polskiego Radia oraz Polkomtel S.A. w sprawie budowy naziemnej telewizji cyfrowej.

Ponadto minister chce poznać wieloletnią strategię programową TVP, stan przygotowań do transmisji Euro 2012 oraz Olimpiady w Pekinie, stan negocjacji z Polsatem w sprawie odkupienia praw do częściowej transmisji finałów piłkarskich mistrzostw w 2008 r. Minister zapytał też o przyczyny "utrzymującej się tendencji spadku oglądalności głównych anten TVP" oraz o zasady korzystania przez Spółkę z usług technologii satelitarnej (SES ASTRA, Eutelsat).

Po zakończeniu czwartkowego posiedzenia Rada - jak mówił Niedziela - nie przewiduje żadnego komunikatu na temat rozpatrywanego raportu z audytu TVP. (PAP)

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane