Roach: amerykańskie firmy raczej nie przeniosą produkcji z Chin

opublikowano: 26-11-2019, 07:59

Zdaniem Stephena Roacha, wybitnego amerykańskiego ekonomisty, mało prawdopodobne jest by firmy z USA zrezygnowały ze swojej działalności produkcyjnej w Chinach i przeniosły ją z powrotem do „domu” podczas toczącej się wojny handlowej Waszyngtonu z Pekinem. Na przeszkodzie stoi bowiem rozbudowany i skomplikowany łańcuch dostaw.

Są one bardzo trudne do złożenia i równie trudne do rozplątania - powiedział Roach, wykładający na Uniwersytecie Yale.

Stephen Roach
Zobacz więcej

Stephen Roach fot. Bloomberg

Od czasu wybuchu konfliktu w zeszłym roku, kilka znaczących amerykańskich firm zapowiedziało podjęcie kwestii dywersyfikacji produkcji poza Chinami.  Ale niewiele z nich zamierza całkowicie opuścić Państwo Środka lub przenieść całą produkcję z powrotem do USA, do czego często namawia je prezydent Donald Trump.

Oczywiście niektóre komponenty… część elementów można wyciągnąć z Chin  do innych krajów. Ale żeby zabrać iPhone'a i zabrać go z powrotem do domu, to raczej całkowicie nierealne. Zapomnij o tym. Nie uda się tego tak zrobić, by zapewnić niedrogi produkt amerykańskim użytkownikom tego urządzenia – wyjaśnił Roach podczas szczytu Morgan Stanley Asia Pacific w Singapurze.

Komponenty, z których składają się produkty, takie jak iPhone, są zazwyczaj wytwarzane w różnych krajach, zanim zostaną zmontowane w jednym miejscu i wysłane do miejsca docelowego.

Jak twierdzą eksperci ds. Handlu, tworzenie łańcuchów produkcyjnych obejmujących wiele lokalizacji zajmuje wiele lat i pozwala wytwarzać produkty przy najniższych możliwych kosztach.

Ekonomiści ostrzegają, że zakłócenie tego ekosystemu zwiększyłoby koszty, które potencjalnie mogłyby zostać przeniesione na konsumentów.

Kraje Azji Południowo-Wschodniej, takie jak Wietnam, Malezja i Tajlandia, były jednymi z największych beneficjentów zmian łańcucha dostaw w ciągu ostatniego roku. Ale eksperci stwierdzili, że żadna gospodarka nie zastąpi Chin jako globalnej potęgi produkcyjnej.

Według zagregowanych danych Banku Światowego i OECD, udział Chin w globalnej produkcji wynosił w 2017 r. około 28,22 proc. zaś Stanów Zjednoczonych 17,2 proc. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy